fbpx

Kadın

Published on Temmuz 27th, 2020 | by Avrupa Forum 5

0

Biz kadınlar İstanbul Sözleşmesi’nin iptaline izin vermeyeceğiz

HDP’li kadınlar, İstanbul Sözleşmesi’nin geri çekme isteminin iktidarın kadın düşmanı politikalarından bağımsız olmadığını belirterek, “Asla izin vermeyeceğiz. Tam tersine uygulanmasında ısrarcı olacağız” dedi

İstanbul’da Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sultangazi Kadın Meclisi, artan kadın katliamları ve İstanbul Sözleşmesi’nin geri çekilmesine karşı Şair Abay Lisesi önünde açıklama yaptı. “Kadın yaşamdır, yaşamını öldürme, tacize, tecavüze, kadın cinayetlerine daha fazla tahammülümüz yok” pankartının açıldığı eylemde, sık sık, “Kadın yaşam özgürlük” sloganları atıldı.

HDP Sultangazi Kadın Meclisi üyesi Güldem Doğan, Pınar Gültekin’in katledilmesiyle kadını erkek şiddetinden koruyan yasaların kağıt üstünde kaldığını bir kez daha gördüklerini belirterek, cinsiyetçiliğin devlet politikası haline geldiğini söyledi. Doğan, Gültekin’in katledilmesinden sonra da ülkenin farklı illerinde yaşanan kadın katliamlarına dikkat çekti.

‘İzin vermeyeceğiz’

İstanbul Sözleşmesi’nin tartışmaya açılmasının iktidarın kadınlara düşman olduğunun göstergesi olduğunu ifade eden Doğan, “İstanbul Sözleşmesi her bir maddesi geçmişte yaşanan ihlaller ve ihmallerden alınan tecrübelerden yola çıkılarak yazılmıştır. İstanbul Sözleşmesi, şiddeti önleme, kadınları şiddetten koruma, şiddet söz konusu olduğunda failleri etkin biçimde cezalandırma ve şiddet ile başa çıkma konusunda devletin bütüncül ve koordineli bir politika sergilemesi gerektiğini açıkça düzenler. Biz kadınlar İstanbul Sözleşmesi’nin iptaline asla izin vermeyeceğiz ve elbette tam tersine uygulanmasında ısrarcı olacağız” ifadelerini kullandı.

Birlikte mücadele çağrısı

İktidarın kadın düşmanı politikalarına karşı çıkan kadınların hedef alındığını dile getiren Doğan, SKM’li kadınların da bundan dolayı gözaltına alındığına dikkat çekti. Doğan, şunları söyledi: “Biz kadınlar kadın düşmanı politikalarına geçit vermeyeceğimizi her yerde, her platformda söylemeye devam edeceğiz. Birlikte her daim alanlarda, meydanlarda omuz omuza mücadele ettik, mücadele etmekten bir an olsun geri durmayacağız. Hayatlarımız hakkında karar almak isteyenlere karşı hep birlikte sesimizi yükseltelim” çağrısında bulundu.

Tags:


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑