Dünya

Published on Mart 24th, 2020 | by Avrupa Forum 3

0

BM’den koronavirüs nedeniyle tüm dünyaya ateşkes çağrısı

BM, Koronavirüs Kovid-19 ile mücadelede dünyanın en savunmasız savaş bölgelerinde insani yardım koridorları oluşturulabilmesi için küresel ateşkes çağrısı yaptı.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, video konferans yoluyla düzenlediği basın toplantısında, tüm dünyanın koronavirs (Kovid-19) ile karşı karşıya kalmasına rağmen, silahlı çatışmaların ve savaşların halen devam ettiğine dikkat çekti.


‘KORONAVİRÜS TÜM DÜNYANIN ORTAK DÜŞMANI’

Sağlık sistemlerinin çöktüğü ve sağlık çalışanlarının hedef alındığı savaş bölgelerinde savunmasız ve yerinden edilen kişilerin ve mültecilerin koronavirüs salgınından iki kat daha fazla etkilenme riskiyle karşı karşıya olduğu uyarısında bulunan Guterres, tüm dünyaya ateşkes çağrısı yaptı:

“Dünyanın her köşesinde devam eden savaşlar için derhal küresel ateşkes çağrısı yapıyorum. Silahları ve topçu atışlarını susturun, hava saldırılarına son verin. Kovid-19’a karşı en savunmasız bölgelere hayati derecede önem taşıyan insani yardım koridorlarının oluşturulması için bu son derece önem arz ediyor.”

BİRBİRİNİZLE DEĞİL KORONAVİRÜSLE SAVAŞIN

Ülkelerin ve insanların birbirleriyle savaşmaya som verip koronavirüs salgınıyla mücadele etmesi gerektiğini söyleyen Guterres, “Bu da ancak tüm savaşların durmasıyla başlayabilir ve insanlığın şu an buna her şeyden daha fazla ihtiyacı var” dedi.

Artı Gerçek

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑