Emek

Published on Mart 14th, 2019 | by Avrupa Forum 2

0

Bosch işçileri: İşimiz ve geleceğimiz için buradayız

Eyleme, çevre fabrikalardan gelenlerle birlikte 4 binen fazla işçi katıldı.

Ali ÇARMAN (Stuttgart)


Uzun bir zamandır tartışılan bir konu olan dizel araçlarının  yasaklanması ve teknolojinin yenilenmesi konusu bu yıl pratik sonuçlarını vermeye başladı. İki ayı aşkın bir zamandır her Cumartesi şehir merkezinde Dizel yasağına karşı yürüyüş ve mitingler gerçekleşti. CDU ve AfD gibi partiler bunda yararlanmaya çalışsalar da Cumartesi eylemlerinin devam edeceği biliniyor.

Patronlar her konuda olduğu gibi teknolojinin yenilenmesi konusunda işçilerin durumu ne olacak kaygısı taşımıyorlar. Onlar varsa yok daha çok kar elde etme ve rakiplerini alt etme planları yaparlar. Böyle oluncada gelecekleri belirsizleşen işçilerin seslerini çıkartmaktan, alanlara çıkmaktan başka şansları kalmamakta.

Stuttgart ve çevresindeki Bosch fabrikalarında bugün 14 bin 500 işçi çalışmakta. Bu sayının 2024 sonlarında 7 bin  ve 2030 yılında ise 3 bin 500’e düşeceği tahmin ediliyor. Disel araçları bakımında Stuttgart Almanya’nın kalbi durumunda. Başta Mercedes, Porsche, Bosch merkezleri ve irili ufaklı onlar yan kolu var.

Bosch işçileri iş bıraktı

Bosch tekelinin dizel alanında dünya genelinde 50 bin işçisi bulunmakta. Dizel yasağı ve elektrikli arabalar ile şu anda çalışan işçilerin geleceğini tehlikede olacaktır. Kapitalistler bu durumu mahkemelere havale ederek sorumluluktan kaçmaktalar.

IG Metal sendikasının Stuttgart şubesi bu durumu protesto etmek ve işçilerin sesini duyurmak için önce fabrika içlerinde toplantı sonra ise işçileri dışarı çıkardı. Sabah saat 9’dan itibaren Feurbach Bosch fabrikası önünde toplanılmaya başlandı. Çevre fabrikalarda gelenlerle birlikte eyleme katılan işçilerin sayısı 4 bini aştı.

Sesimizi yükseltmeye devam edeceğiz

Feurbach tren istasyonu yanındaki alanda başlayan mitingde işçilerin endişeli ve öfkeli olduğu belli oldu. Sırasıyla sendikacılar ve işçi temsilcileri konuşmalar yaptılar. Konuşmaların ortak noktası bütün işyerlerinde fazla mesailer söz konusu. 28 değişik vardiye sistemi ile tam bir keşmekeşlik var. Bunun için işçilerin psikolojisi dahi bozulmakta. Bizler geleceğimiz ve işmiz için mucadele edeceğiz. Eylemlerimizin arkası gelecek denildi.

Dizel bölümünde çalışan işçilerin 2023 kadar işten atılmayacağı sözü verilmiş olsa da; süreli alınanlar ve yaşları emekliliğe yaklaşanların bir şekilde çıkışları verilmekte. Dizel motorlu araçların yasaklanması tartışmaları artarak devam edecek. Kapilastlerin bu tartışmalarda bir kenara çekilmeleri, işçileri sokağa atma planları toplumda tepki almaya devam ediyor.

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑