fbpx

İngiltere

Published on Eylül 4th, 2019 | by Avrupa Forum 1

0

Brexit: Ava giderken avlanmak

Britanya Başbakanı ve Muhafazakar Parti Genel Başkanı Boris Johnson için dün Avam Kamarası’nda yapılan oylamayı kaybetmenin sonuçları sadece Brexit’in kontrolünü kaybetmekle sınırlı kalmadı. 

Johnson’ın geçen hafta meclisi uzun süre tatil etme hamlesinin ardından Britanya basınında kendi partisi içindeki ‘isyancılar’ hakkında bir çok haber yer almıştı. Anlaşmasız Brexit ihtimalinin ortadan kalkması için kendi partilerinin genel başkanına karşı Avam Kamarası’nda yapılacak oylamada muhalefet cephesinde yer almaya karar veren ‘isyancılar’ dün yapılan oylamanın da sonucunu belirledi. Johnson, bu isyancıları “partiden ihraç etmekle” ve “erken genel seçim yapmakla” tehdit etti ancak fikirlerini değiştiremedi, aksine bu iki hamle de Britanya lideri için bir dezavantaj hâline geldi. 

Johnson’ın Britanya’yı bir erken genel seçime götürmek için parlamentonun çoğunluğunun desteğini alması gerekiyor. Geçen günlerde ana muhalefet konumundaki İşçi Partisi erken seçim mesajı verse de, dün yapılan açıklamalarda partinin genel başkanı Jeremy Corbyn, bu erken seçimi sadece anlaşmasız Brexit ihtimali ortadan kalkarsa destekleyeceklerini söyledi. Bu sebeple dün yapılan oylama ile Brexit gündemini belirleme yetkisi parlamentoya geçerken, Brexit’in kontrolünü kaybeden Johnson tuzağa düşmüş bir şekilde ’10 Numara’da kalabilir.

Muhafazakar Parti ‘isyancıları’ ihraç etmesinin ardından Avam Kamarası’ndaki çoğunluğunu da kaybetmiş bulunuyor. Brexit sürecinin başından bu yana parlamentonun kontrolüne sahip olmasına rağmen ortak kararlar almakta çok zorlanan Muhafazakar Parti, artık yasama organında azınlık durumunda olacak. 

Muhafazakar milletvekili Oliver Letwin, “Bay Johnson bir uçurumun ucunda duruyor ve diğerlerini kendisini sonsuzluğa atmakla tehdit ediyor” dedi.

T24

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑