Ekonomi

Published on Aralık 18th, 2018 | by Avrupa Forum 2

0

“Brexit’ten dolayı 750-800 milyar euroluk varlık gelecek”

Frankfurt Finans Merkezi Genel Müdürü Hubertus Vath: “Brexit sonrası bankaların 750-800 milyar euroluk varlıklarını transfer etmelerini bekliyoruz”

Frankfurt Finans Merkezi (Frankfurt Main Finance) Genel Müdürü Hubertus Vath, 30 finansal kurumun Avrupa’daki operasyonları için Frankfurt’u finans merkezi olarak seçtiğini belirterek, “İngiltere’nin AB’den ayrılmasından (Brexit) sonra bankaların 750-800 milyar euroluk varlıklarını transfer etmelerini bekliyoruz.” dedi.
Vath, İngiltere’nin AB’den ayrılmasının Frankfurt finans piyasalarına etkisi hakkında değerlendirmelerde bulundu.
Frankfurt’un, uluslararası ticaret merkezi olarak uzun bir geçmişe sahip olduğunu ifade eden Vath, kentin, dünyanın en büyük ticaret fuarı merkezlerinden birine sahip olduğunu ve dünyanın önde gelen borsalarından Deutsche Börse’ye ev sahipliği yaptığını hatırlattı.
İngiltere’nin AB’den ayrılma kararı almasının ardından finansal kurumların Frankfurt’a ilgisinin arttığını ifade eden Vath, şunları kaydetti:
“Avrupa Merkez Bankası (ECB) Tek Denetim Mekanizması Başkanı Daniele Nouy’un açıklamasına göre, 37 finansal kurumun (banka veya menkul kıymet alım satımı yapan banka) yeni lisanslar veya eski lisanslarını yenilemek için ECB’ye başvurduğunu biliyoruz. Bunlar lisanslarını aldı ya da muhtemelen çok kısa bir süre içinde alacak. Bunlardan 30’u Avrupa’daki operasyonları için Frankfurt’u finans merkezi olarak seçti. Sonuç olarak, Brexit sonrası bankaların 750-800 milyar euroluk varlıklarını Frankfurt’a transfer etmelerini bekliyoruz. Bunun çoğunluğu da gelecek yılın ilk çeyreğinde aktarılacak.”


(aa)

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑