Brezilya

Published on Mart 18th, 2020 | by Avrupa Forum 14

0

Brezilya: Bolsonaro küstürdüğü Kübalı doktorları geri çağırdı

Brezilya’da ilk koronavirüs kaynaklı ölüm dün (17 Mart’ta) Sao Paulo’da gerçekleşti. Ülkede şimdiye kadar 234 kayıtlı koronavirüs vakası bulunurken, Hükumet Kübalı doktorları yeniden işe almak istiyor.

Brezilya Sağlık Bakanlığı, koronavirüs salgınının ardından açıkladığı yeni sağlık programında Kübalı doktorlara da önemli bir yer ayırdı. Pazartesi yapılan açıklamaya göre, öncelikli olarak Brezilyalıların, daha sonra da iki ülke arasındaki anlaşmanın bozulmasından sonra görevden ayrılan Kübalı doktorların devlet tarafından işe alınması bekleniyor. 


ABD ve Brezilya basınında geçen hafta çıkan haberlerde, Brezilya Devlet Başkanlığı İletişim Sekreteri Fabio Wajngarten’de koronavirüs tespit edilmesinin ardından Bolsonaro’ya yapılan testin sonuçlarının da pozitif olduğu iddia edilmiş, Bolsonaro testin negatif çıktığını belirterek iddiaları yalanlamıştı. 

Eski Başkan Dilma Roussef’in 2013’te başlattığı “Daha Fazla Doktor” Programı çerçevesinde 10 bini aşkın Kübalı doktor Brezilya’ya gelip ücra bölgelerde, yoksul kasaba ve köylerde çalışmaya başlamıştı. Küba’nın doktorlarını geri çekmesinden sonra o yörelerin halkı doktor bulmakta zorluk çeker oldu.

Askeri diktatörlük döneminde subay olarak görev yapan faşizan zihniyetli Jair Bolsonaro, seçim kampanyasında, Kübalı doktorları “menfur 5. kol” ve “teroristler” diye suçlayıp ülkeden atılmalarını savunmuştu. Hatta, Lula’nın bir komplo ile tutuklanması sayesinde Devlet Başkanı olduktan sonra, daha geçen yıl, onların gerçek tıp uzmanı değil “yoksul Brezilyalıları komünist gerilla yapmak için eğiten beyin yıkayıcılar” olduğunu söylemişti. Dahası onları “köle”ye de benzetmiş, Küba’nın komünist yönetiminin doktor maaşlarının yüzde 75’ini alıkoyup ailelerinin de yanlarına gelmesine izin vermediğini iddia etmişti.

Bolsonaro’nun sık sık söylediği buna benzer sözler Havana yönetiminde rahatsızlık yaratmış ve iki ülke arasındaki sağlık anlaşması bozulmuştu. Brezilya’nın fakir bölgelerinde çalışan yaklaşık 9 bin Kübalı doktor, 2018 Kasım ayında evlerine döndü.

Fakat bu ücra bölgelerde çalışacak doktor bulamayan Brezilya hükumeti Şubat ayında çark etti ve kişisel ilişkilerinden ötürü Küba’ya dönmeyen bin 800 doktorun daha önce çalıştıkları yerlerde göreve başlamasını onayladı. Şimdi de korona virüsü salgınına karşı mücadele eden ülkenin sağlık sisteminde çöküntüyü önlemek için Kübalı doktorları tekrar imdada çağırıyor.

Brezilya İşçi Partisi ise bu habere resmi bir açıklama ile şöyle karşılık verdi: “Başkan Bolsonaro, Brezilya toplumuna ve, saldırılara, yalanlara, uydurma haberlere hedef olarak düpedüz ülkeden kovulan bütün Kübalı doktorlara özür borçludur.”

Koronavirüs bunalımının amansız hakikati Küba’nın yeminli düşmanlarını bile onun dünya çapında ün kazanmış tıbbi sisteminden yardım istemeye zorluyor.

Brezilya 210 milyonu aşkın nüfusuyla dünyanın 6. kalabalık ülkesi ve ekonomisinin genişliği bakımından da 5. sırada yer alıyor. Küba ise sadece 11 milyon nüfuslu nispeten yoksul bir ülke ve boğucu Amerikan ambargosu yüzünden çile çekiyor. Fakat sosyalist sistemi sayesinde, kendisine karşı ABD’nin düzeni değiştirme çabasına destek olan ülkelere bile ayıracak kadar, yüksek beceri sahibi ve ahlaken adanmış doktorları var Havana’nın.

50 binden fazla sağlık çalışanını 60‘tan fazla ülkeye gönderen Küba’nın sağlık sistemi ülkeye saygınlık kazandırdığı ve uluslararası ilişkilerine olumlu katkıda bulunduğu gibi milyonlarca dolar gelir de getiriyor. 

Kaynak : The Independent / The Grey Zone / AF

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑