fbpx

Brezilya

Published on Haziran 13th, 2020 | by Avrupa Forum 6

0

Korona salgınında ABD’den sonra en çok ölüm Brezilya’da

Brezilya, İngiltere’yi geride bırakarak yeni tip korona virüsü (Covid-19) salgını nedeniyle ABD’den sonra dünyada en çok kişinin öldüğü ülke konumuna geldi.

Covid-19’la ilgili verileri derleyen “Worldometers” adlı sitedeki güncel bilgilere göre ülkede virüsten ölenlerin sayısı 41 bin 901’e, vaka sayısı da 829 bin 902’ye yükseldi. Böylece virüs nedeniyle 41 bin 481 kişinin hayatını kaybettiği İngiltere’yi geride bırakan Brezilya, dünyada ABD’den sonra hem en çok vakanın hem de en çok ölümün görüldüğü ülke konumuna geldi.

Yaklaşık 46 milyon nüfusuyla ülkenin ticari merkezi Sao Paulo eyaleti, 167 bin 900 vaka ve 10 bin 368 virüs kaynaklı ölümle, ülkenin salgından en çok etkilenen bölgesi olarak öne çıkıyor.

ABD, 2 milyon 117 bini aşan vaka sayısı ve 17 bine yaklaşan virüs kaynaklı ölümle dünyada salgından en çok etkilenen yer olarak öne çıkıyor.

Nüfusu 211 milyonu aşan Güney Amerika ülkesi Brezilya “Latin Amerika’da salgının merkez üssü” olarak nitelendiriliyor.

Faşist devlet başkanı Jair Bolsonaro Covid-19 salgınını ciddiye almayıp bunun bir tür hafif grip ya da nezle olduğunu iddia etmişti. Bolsonaro sağlık bakanlığına atadığı iki tıp doktorunun ikisini de, kendi sağlık politikasına uymadıkları için, görevden almış ve son olarak sağlık hizmetleriyle hiç ilgisi bulunmayan bir generali bakanlığa getirmişti. Yeni general-bakan da Bolsonaro’nun isteğine uyarak salgınla ilgili toplam verilerin açıklanmasını geçen hafta durdurmuş ama Başsavcılığın kendisini bu konuda ifadeye çağırması üzerine tekrar yayımlamak zorunda kalmıştı.

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑