Avrupa

Published on Kasım 8th, 2019 | by Avrupa Forum 7

0

Budapeşte Belediye Başkanı’ndan Erdoğan’a Kürdistan bayraklı protesto

Türkiye’nin 9 Ekim’de Rojava Kürdistanı’na yönelik başlattığı askeri harekâta dünyadan tepkiler devam ediyor. Macaristan’ın başkenti Budapeşte’nin yeni Belediye Başkanı Gergely Karacsony, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı “diktatör” olarak tanımlayarak kenti ziyaretini protesto ettiğini söyledi. Karacsony çalışma odasının penceresine Kürdistan bayrağı takarak Erdoğan’ı protesto etti.

Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi Toplantısı kapsamında perşembe günü Budapeşte’ye resmi ziyarette bulunan Erdoğan, kentte protestolarla karşılandı. Macaristan muhalefetinin ortak adayı olarak Budapeşte belediye başkanlığına seçilen Gergely Karacsony, sosyal medya hesabından Erdoğan’ı protesto edenlerden biri olduğunu açıkladı.


“Barış yanlısı bir belediye başkanı olarak Kürtlerin yanında durmam gerektiğini hissettim”

Karacsony paylaşımında, “Bir diktatör Budapeşte’ye geldiğinde bir belediye başkanı olarak ben bile protesto ederim. Çalışma odamın penceresine Kürt bayrağı yerleştirmem tesadüf değil. Barış yanlısı bir belediye başkanı olarak Kürtlerin yanında durmam gerektiğini hissettim. Macaristan hükümetinin bu şekilde hissetmemesi ve Erdoğan’ın ziyareti yüzünden kentin yarısını felç etmesi üzücü” ifadelerini kullandı.

Erdoğan ile Orban, Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi Toplantısı’nın ardından ortak basın toplantısı düzenlemişti. Budapeşte’de belediye başkanlığı yarışında Orban’ın adayını yenerek on yıldır devam eden bir sürece son veren Karacsony, euronews’e yaptığı açıklamada, seçim kampanyası sırasında İstanbul Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’ndan “çok önemli tavsiyeler” aldığını söylemişti. Kaynak: basnews.com


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑