fbpx

Yazarlar

Published on Ocak 12th, 2020 | by Avrupa Forum 20

0

Bugün günlerden Berlin – Hilmi Toy

Berlin’de LLL-Demo (Rosa Lüksemburg, Karl Liebknecht, Vladimir Ulyanov Lenin Yürüyüşü) vardı. Her yaştan ve her ulustan Binlerce insan ile demokratik, siyasi kurum ve örgütler katıldı.

   101. Ölüm yıldönümü Rosa Lüksemburg ile Karl Liebknecht’in. Lenin’in ise 96 yıl olmuş ölümüne. İdeallerine bağlı, sahiplenen, devrimci maneviyatını yaşatan işçiler ve emekçiler bugün yüreklerine sevgisini, saygısını basarak, göğüslerinin üstüne resimlerini asarak Rosa’nın anıt mezarını ziyaret etti bu yıl da.

“Ölülerimiz bizi uyarıyor!” yazan anıt mezarı karanfiller, güller ve çelenklerin güzelliğiyle donatıp saygı geçidi yaptı.

Ben de 9 yıl sonra bugün yeniden katıldım bu insan güzelliklerinin kalabalıklığına. Biz 4 kişiydik gecenin orta yerinde yola çıkan. Yürek çatıp çıktık yola, güzel bir yolculuk yaptık gün güzelliğinde. Kimi anılar paylaştık, yad ettik kimi dostları, Dostlukları. Güne LLL-Demo güzelliği düştü bugün.

Bugün günlerden Rosa, Karl ve Lenin. Devrimin Kartalı Rosa, devrimin önderlerinden Karl, devrimin öğretmeni, önderi, çağımızın marksizminin kuramcısı Lenin günü Berlin’de bugün.

“Berlin’de düzen hüküm sürüyor, sizi budala zaptiyeler… Vardık, varız, var olacağız!” diyen Rosa’nın sesi çınlatsın kulaklarımızı.

Dönüş vakti geldi. Sokuklandık. Ruhumuz yıkandı önderlerin ruhuyla biraz. Yüreğimize ferahlık geldi. İyi ki geldik yüreklerimizi birbirine çatarak. Tanya şiirinde Nazım Hikmet” Berlin kapısında bizimkiler” diye yazmıştı. Berlin kapısında bizimkilere hoşça kalın diyerek ayrıldık. Biz yine dört kişiyiz. Dört yol arkadaşı, can yoldaşı. Dörtlü gidip dörtlü geliyoruz. Hoşça kalın LLL. Yine buluşup, yine görüşeceğiz.

Tags:


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑