Gençlik

Published on Şubat 16th, 2019 | by Avrupa Forum 2

0

“Buradayız ve geleceğimiz için haykırıyoruz”

Karlsruhe, Tubingen, Heilbronn, Ludwigsburg, Herrenberg ve Esslingen’den gelen gençler, dün Stuttgat’ta temiz bir Dünya için haykırdılar.

Ali ÇARMAN (Stuttgart)


Günümüzde toplum arasında gençliğe karşı bir çok alan güvensizlik ve toplumsal olaylar konusunda duyarsız olduğu ileri sürülerek gençliği taşıdığı potansiyel enerji küçümsenir. Gerçek böyle olmadığı halde bilinçli olarak bu demogojik propaganda elden bırakılmaz. Öncesi bir yana yakın zamanlarda patlak veren büyük eylemlerde dahi bu iddianın boş bir sözden ibaret olduğu görülmekte.

Stuttgart’da bugünlerde ilginç şeyler yaşanıyor. On yıla yakın bir süredir her Pazartesi mega projeye karşı eylemler yapılmakta. Buna her Cumartesi yapılmaya başlanan dizel araçları yasağı mitingleri katıldı. Düzenli bir hal alan bu iki eyleme orta öğrenim gençliğinin iklim değişikliği tehlikesinin yaratacağı tehlikelere dikkat çekmek için gerçekleştirmiş olduğu derslere girmeme ve sokağa çıkma eylemleri eklendi.

Kapitalistlerin doymak bilmez kar hırsları insanların olduğu gibi doğanın dahi dengesini alt üst etmekte, bunun sonucu görülen iklim değişiklikleri herkesi tedirgin etmekte. İşte gençler tamda bu noktada büyük bir kararlılıkla harekete geçtiler. Çeşitli ülkelerde eş zamanlı eylemler görülmeye başlandı.

Cuma günü saat 11 sonrası Stuttgart belediye binası önündeki büyük alandayız. Karlsruhe, Tubingen, Heilbronn, Ludwigsburg, Herrenberg ve Esslingen’den gençler gelebilecek her türden eleştirelere kulak asmadan derslere girmeyip gruplar halinde geldiler. Resmi olarak değil el altında yapılan çağrı ile alanda toplananların sayısının binden fazla olduğu eylemi örgütleyen gençler tarafında duyurulunca bir alkış tufanı koparak, bağrışma ve çağrışmalar birbirine karıştı.

Bu dünya bizim, temiz hava grevi, güzel bir yaşam istiyoruz, geleceğimizi karartmayın, ırkçılığa hayır vb dövizleri kartonlara,renk renk bezlere yazan gençler çevrelerine neşe saçtılar. Konuşma kürsüsü herkese açık söyleyecek bir iki sözü olan her ‘çocuk’  gelip heyecanla görüşlerini haykırdı.

Muzik grubu gençlik ayaklanması parçasını okuduğunda bin kişi aynı anda sözlerler ve danslarla eşlik etti.

Yürüyüş kolu şehir merkezine doğru ilerlerken bakanlıkların önünde geçerken ara mitingler yapıldı. Binden fazla genç yerlere uzanıp kirletilmiş hava soluyarak ölmek istemiyoruz tiyatral gösteride bulundular. Özlemler ile çıplak gerçekler arasındaki uçurum belirginleştikçe hareketlilikte kaçınılmaz olarak daha kitlesel bir hal alır. Daha dün doğru olduğu kabul edilen yaşam gerçekleri yerlerini başka şeylere bırakmakta. Gençleri yalnız bırakmadan onlara  kulak verelim çok güzel sözler ile bizlere seslenmekteler

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑