Kültür Sanat

Published on Ocak 15th, 2019 | by Avrupa Forum 2

0

Büyük şairimiz Nazım Hikmet 117 yaşında – Doğan Özgüden

Sürgünde sonsuzluğa uğurladığımız büyük şairimiz, Nazım Hikmet 117 yaşında

Türkçe şiirin büyük ustası, sosyal mücadelelerimizin yılmak bilmez militanı Nazım Hikmet bundan 117 yıl önce, 15 Ocak 1902’de Selanik’te dünyaya gelmişti. 


Komünist bir şair, polemik, oyun ve roman yazarı olarak eserleri Türkiye’de yasaklanan, yazdıkları yüzünden yaşamı boyunca 11 ayrı davadan yargılanan Nazım Hikmet, İstanbul, Ankara, Çankırı ve Bursa cezaevlerinde 12 yılı aşkın süre hapis yatmıştı. 1950’de genel aftan yararlanarak serbest bırakılmışsa da dışarıda uğradığı baskılar ve komplolar karşısında 1951’de Türkiye’yi terkederek siyasal sürgünler kafilesine katılmak zorunda kalmış, bu nedenle de Türk vatandaşlığından çıkartılmıştı. 

Nazım Hikmet sürgündeyken 3 Haziran 1963’te Moskova’da hayata veda etmiş olup anıt-mezarı o kentte bulunmaktadır.

Büyük şairimizi 1967-68 yıllarında Ant Dergisi’nin bir sayısının ve Ant Yayınları’nın iki kitabının kapaklarını, 1977’de İnfo-Türk’ün yayınladığı kendi sesinden şiirler kasetinin kapağını ve Sovyetler Birliği’nde onun anısına bastırılan bir kartpostalı okurlarımızla paylaşarak saygıyla anıyoruz. Kartpostal Moskova ziyareti sırasında tanışıp dost olduğumuz Sovyet Yazarlar Birliği’nin Türkiye masası kurucusu ve yöneticisi Vera Feonova tarafından 1978 yılında gönderilmişti.

Tags:


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑