Türkiye

Published on Eylül 6th, 2019 | by Avrupa Forum 3

0

Canan Kaftancıoğlu’na 9 yıl 8 ay hapis cezası

Cumhurbaşkanlığı adına davaya katılan avukatın ‘Üst seviyeden ceza verilmesini talep ediyoruz’ dediği davada, hakim de Kaftancıoğlu hakkında suç duyurusunda bulundu.

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun yargılandığı İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi’nden hapis cezası çıktı. Mahkemenin verdiği toplam hapis cezası 9 yıl 8 ay 20 gün oldu. Kaftancıoğlu’na tutuklama çıkmazken avukatlar karara itiraz için temyiz başvurusu yapacak. Karara ilişkin açıklama yapan Kaftancıoğlu, “İşine gelmezse halk iradesini tanımayan bir saray vesayeti var bu ülkede!” dedi.


CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, 5 ayrı suçtan 17 yıla kadar hapis cezasıyla yargılandığı dava İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye başladı. 153 sanatçı da yayınladıkları açıklamayla Kaftancıoğlu’na destek verdi.

9 yıl 8 ay 20 gün hapis cezası

5 ayrı suçlama ile yargılanan Canan Kaftancıoğlu’na toplam 9 yıl 8 ay 20 gün hapis cezası verildi. Mahkeme Kaftancıoğlu için tutuklama istemedi. Avukatlar karara itiraz için temyize gidecek.

Mahkemenin verdiği kararlar şöyle:

Silâhlı terör örgütü propagandası yapmaktan 1 yıl hapis cezası, sanığın sosyal medya ve basın yoluyla yapmaktan 1 yıl 6 aya çıkarıldı

Kamu görevlisine hakeret suçundan 1 yıl hapis cezası, pişman olmadığı gerekçesiyle hükmün geri bırakılmamasına karar verildi.

Devleti alenen aşağılamaktan 1 yıl 3 ay hapis cezası, birden çok paylaşım yaptığı ıçın 1 yıl 8 aya çıkarılmasına karar verildi.

Mahkeme, özellikle Canan Kaftancoğlu’nun Nâzım Hikmet şiiri okuduğu ve paylaştığı için mahkemeye karşı olumsuz tavır sergilediği gerekçesiyle cezada indirime gitmedi

KAFTANCIOĞLU’NDAN İLK AÇIKLAMA

Yargılandığı mahkemeden 9 yıl 8 ay 20 gün hapis cezası alan Canan Kaftancıoğlu karara ilişkin açıklama yaptı. Kaftancıoğlu “İşine gelmezse halk iradesini tanımayan bir saray vesayeti var bu ülkede! Açılan davalarda kararlar duruşma salonlarında değil Saray odalarında alınıyor.” dedi.

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑