fbpx

Almanya

Published on Mayıs 13th, 2020 | by Avrupa Forum 4

0

CDU ve FDP bildiğiniz gibi: Berlin’deki ‘kira freni’ne karşı 284 Milletvekili dava açıyor

Berlin’de Şubat itibariyle Berlin Senatosu’nun kararıyla “Kira freni” uygulanıyor. Kiracıları koruyan bu uygulama ile kiralar düştü, 5 sene boyunca kiralara zam yapılamayacak. Ev şirketleri bu durumdan rahatsız ve yerel mahkemeden yanıt alamayınca davayı Anayasa Mahkemesi’ne taşımak istediler. Bugün 284 Milletvekili imzasıyla dava Anayasa Mahkemesi’ne taşındı.

Anayasa Mahkemesi’ne taşımak için milletvekillerinin %25’inin imzası yetse de FDP’nin (Hür Demokrat Parti) 80 Milletvekilinin tamamıyla 246 Milletvekili bulunan CDU’nun (Hıristiyan Demokrat Parti) 204 üyesinin Anayasa Mahkemesi’ne ulaşan dilekçede imzası var.

CDU ve CSU adına süreci Milletvekili Jan Marco Luczak yönetiyor. Ona göre Berlin’deki “Kızıl-kızıl-yeşil koalisyon” (SPD-Sol Parti-Yeşiller) Berlin’deki emlak sektörünü korkunç bir krize götürüyor. “Kira freni ideolojik temeller üzerinden inşa edildi” diyen Luczak Anayasa Mahkemesi’nin durumu denetlemesiyle hukuk devletinin tekrar ‘işleyeceğine’ inanıyor.

Berlin’de ev şirketleri çıkan düzenlemeye uymak zorunda. Kurallara uymayan şirketler 500 bin Euro’ya kadar ceza ödemek zorunda kalabilir.

Berlin’i son seçimden beri SPD (Sosyal Demokrat Parti), Sol Parti (Die Linke) ve Yeşiller’den (Die Grünen) oluşan koalisyon yönetiyor. Koalisyon şimdiye kadar pek çok sosyal projeye imza attı.


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑