Göçmenlik

Published on Eylül 3rd, 2015 | by Avrupa Forum 3

0

Çek Cumhuriyeti’nden mültecilere insanlık dışı uygulama

Mültecilere karşı sert tutumuyla bilinen Çek Cumhuriyeti’nde insan haklarını hiçe sayan uygulama tepki görüyor.

Mültecilere karşı sert tutumuyla bilinen Çek Cumhuriyeti’nde insan haklarını hiçe sayan uygulama tepki görüyor. Ülkeye giren mültecilerin kollarına sayı yazılarak numaralandırılmasına karşı insan hakları savucuları ayağa kalktı.


Zpravi gazetesinde dün yayınlanan bir fotoğrafta, bir polis memurunun mülteci çocuğun koluna boyalı kalemle numara yazdığı görülüyor. Fotoğrafın yayınlanması ardından insan hakları savunucuları tepki gösterirken, İçişleri Bakanlığı ise mültecilerin ‘gönüllü’ olduklarını savundu.

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) sözcüsü Andrew Stroehlein, sosyal medyada yaptığı paylaşımda, “Çek polisi 200 mülteciyi trenden indiriyor ve kollarına bir numara yazıyor” dedi.

Çek İnsan Hakları Ligi üyesi avukat Zuzana Candigliota ise, “hiçbir kanun maddesi insanların bu şekilde ‘numaralandırılmasına’ hak tanımıyor” diyerek, tepkisini dile getirdi.

‘ÇOCUKLAR KAYBOLMASIN’ DİYE YAPILMIŞ!

Ancak mültecilere yönelik bu uygulamanın münferit bir olay olmadığı ve diğer biçok mültecinin de maruz kaldığı itiraf edildi. İçişleri Bakanlığı sözcüsü Lucie Novakova, kollara boya ile numara yazılması uygulamasının mülteciler arasındaki çocuk sayısının fazla olması nedeniyle tercih edildiğini söyledi. Novakova, “amacımız çocukların kaybolmasını engellemektir” diyerek uygulamayı savundu.

Yabancılar Polisi sözcüsü Katerina Rendlova ise, mültecilerin geri gönderilmeleri halinde ‘hangi ülkeye gideceklerini tespit etmek’ amacıyla numaralandırma yaptıklarını iddia etti. Daha önceleri mültecilere kağıt belge üzerinde numara verildiğini ve mültecilerin bu numaraları attığını belirten sözcü, kollara boyayla numara yazılmasını mültecilerin kabul ettiğini de savundu.

“KANUN AÇISINDAN DOĞRU BİR UYGULAMA DEĞİL”

Avukat Zuzana Candigliota, bakanlık ve polisin savunmalarının gerçeği yansıtmadığını dile getirdi. Mültecilerin polisin kollarına numara yazmasının kanunen mümkün olduğunu düşündüğünü söyleyen Candigliota, “mültecilerin kimlik kartlarının olmaması nedeniyle zor bir durumun olduğunu biliyorum. Ancak kanun açısından bu doğru bir uygulama değil” diye konuştu.

Balkan ülkelerinin Batı Avrupa ülkelerine açılan yolu üzerinde bulunan Çek Cumhuriyeti mültecilere yönelik ‘tavizsiz’ ve sert politikalarıyla biliniyor. Ülkeye giren mülteciler, eğer bir başka AB ülkesinde başvuruda bulunmuşlarsa geldikleri ülkeye geri gönderiliyorlar. Diğer bazı AB ülkelerinin aksine Çek Cumhuriyeti, Dublin Antlaşması’nın bu en sert maddesini istisnasız uygulamasıyla dikkat çekiyordu.

Prag ANF

Tags: , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑