Kürdistan

Published on Ekim 3rd, 2017 | by Avrupa Forum 8

0

Celal Talabani hayatını kaybetti

Kürdistan Yurtseverler Birliği Genel Sekreteri ve Irak eski Cumhurbaşkanı Celal Talabani, hayatını kaybetti.

Eski Irak Cumhurbaşkanı ve Kürdistan Yurtseverler Birliği (YNK) Genel Sekreteri ve kurucusu Celal Talabani, hayatını kaybetti.

83 yaşındaki Talabani’nin Almanya’da tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdiği belirtildi. YNK Sözcüsü Sadi Ehmed Pire de Talabani’nin hayatını kaybettiğini doğruladı.


2012’de beyin kanaması geçirmişti

Eski Irak Cumhurbaşkanı ve KYB Genel Sekreteri Talabani’nin sağlık durumu, 17 Aralık 2012’de Bağdat’ta geçirdiği beyin kanaması sonucu bozulmuştu. Almanya’ya tedavi için giden Talabani, 19 Temmuz 2014’te Süleymaniye’ye geri döndü. Daha sonra bir kez daha Almanya’ya giden Talabani, oradan Avusturya’ya gitti. 2016 Eylül ayında ise Kürdistan’a döndü. Yurda dönen Talabani, Kürt liderlerin ziyaretçi akınına uğradı. Talabani en son bu yılın Temmuz ayında İran’ın başkenti Tahran’a ziyarette bulunmuştu.

Celal Talabani hakkında

Celal Talabani, 12 Kasım 1933 tarihinde Kelkan’da dünyaya geldi.

Siyasi kariyerine Kürdistan Demokrat Partisi’ne (KDP) bağlı Kürdistan Öğrenci Birliğinin kurucu üyesi ve lideri olarak 1950’li yılların başında başladı.

Bağdat Üniversitesi Hukuk Bölümü mezunu olan zamanla partinin üst düzey temsilcilerinden birisi haline geldi.

1961 yılında Abdülkerim Kasım hükümetine karşı Kürt ayaklanmasına katıldı. Kasım’ın iktidardan uzaklaşmasının ardından, 1963 yılında Cumhurbaşkanı Abdüsselam Arif’in hükümetiyle yürütülen görüşmelerde Kürt delegasyonunun liderliğini yaptı.

1975 yılında KDP lideri Mustafa Barzani’yle aralarında derin görüş ayrılıkları oluşmaya başladı.

KDP’den ayrılanların kurduğu ve gelecekte kayınpederi olacak olan İbrahim Ehmed’in önderliğindeki KDP Siyasi Bürosu’na katıldı. Grup, 1966 yılında merkezi hükümetle bir ittifak kurdu ve KDP karşıtı askeri kampanyada yer aldı.

1970 yılının Mart ayında KDP ve hükümet arasında bir barış anlaşması imzalandığında, grubun siyasi hayatına son verildi.

Talabani ve Barzani uzun yıllar birbirleriyle mücadele etti. Bunun üzerine Celal Talabani ve kendisini destekleyenler, 1975 yılında Kürdistan Yurtseverler Birliği’ni (YNK) kurdu.

Talabani, YNK’nin sosyalist bir parti olacağını ve KDP’nin aşiret çizgisinden uzak duracağını söyledi.

Bir yıl sonra, merkezi hükümete karşı silahlı mücadele başlattı. 1988 yılında Irak hükümeti Kürtlere karşı kimyasal silahlar kullandığında (Halepçe Katliamı), YNK ağır bir darbe aldı. Talabani, İran’a sığınmak zorunda kaldı.

Talabani-Barzani ya da diğer bir deyişle YNK-KDP mücadelesi ise Federe Kürdistan’daki Kürt siyasi hayatının yaklaşık son 30 yılına damgasını vurdu.

2005 ile 2014 yılları arasında resmi olarak Irak Cumhurbaşkanlığı görevini yürüten Celal Talabani, 18 Aralık 2012 tarihinde felç geçirdi ve Bağdat’ta yoğun bakıma alındı.

19 Temmuz 2014 tarihinde Cumhurbaşkanı Celal Talabani tıbbi tedavisinin ardından 18 ay sonra Irak’a geri döndü. Celal Talabani’nin 24 Temmuz 2014’te görev süresi sona erdi.

 

Kaynak: Siyasi Haber, Gazete Karınca, Rudaw

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑