Almanya

Published on Aralık 15th, 2018 | by Avrupa Forum 8

0

Cem Özdemir’in Deniz Yücel’i savunan konuşması ödül aldı

Cem Özdemir’in gazeteci Deniz Yücel’in kınanmasını isteyen aşırı sağcı partiye karşı yaptığı konuşma ödüle değer görüldü.

Alman Yeşiller Partisi Milletvekili Cem Özdemir’in 22 Şubat 2018 tarihinde Alman Meclisi’nde yaptığı konuşma ‘Yılın Konuşması’ seçildi.

Özdemir bu ödüle, gazeteci Deniz Yücel’in yazdığı yazılar nedeniyle kınanması için sağ popülist AfD partisinin sunduğu önergeye karşı yaptığı konuşmayla layık görüldü.

‘BÖLÜNMEYE KARŞI YAPILMIŞ ETKİLEYİCİ BİR MÜTALAA’

Ödülü veren Tübingen Üniversitesi’ndeki jürinin kararında “Özdemir konuşmasında temel anayasal bir hak olan ifade özgürlüğünü ateşli bir biçimde savunuyor ve AfD’ye sınırlarını gösteriyor. Özdemir’in konuşması, açık bir toplum için dışlanma ve bölünmeye karşı yapılmış etkileyici bir mütalaa niteliğindedir” denildi.

‘BASIN ÖZGÜRLÜĞÜNE DAİR BÜYÜK KONUŞMA’

Özdemir’in “keskin ve duygusal bir dille yaptığı konuşmada AfD’nin önergesine büyük bir heyecan ve retorik yeteneği ile karşı durduğu” belirtildi. Jüri, “Kısa konuşmanın her saniyesinde konuşmacının tutku ve çabasını hem görmek ve hem duymak mümkün” dedi.

Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre Özdemir’in “Bizim burada, Almanya Federal Cumhuriyeti’nde Meclis en büyük sansür organı değildir” sözlerine atıfta bulunan jüri, politikacının basın özgürlüğüne dair büyük konuşma yaptığını vurguladı.

AfD’ye “Siz, bütün dünyanın bu ülkeye saygı duymasına neden olan her şeyi küçümsüyorsunuz” yanıtını veren Özdemir için jüri kararında, kararlılık ve tutku ile yapıldığında “bir parlamento konuşmasının bile ne kadar etkili ve güçlü olabileceğini gösterdi” denildi.

Kaynak: Artı Gerçek

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑