Alevilik

Published on Kasım 15th, 2017 | by Avrupa Forum 3

0

Çepni Dedesi Bektaş Piroğlu: Seyit Rıza’yı idam edenleri lanetliyorum-VİDEO

PİRHA – Çepni Dedesi Bektaş Piroğlu, Seyit Rıza’yı idam edenleri lanetledi. Piroğlu, bir kuşun bile öldürülmesinden acı duyduklarını, dolayısıyla Seyit Rıza’nın idam edilmesinin acısını da hala çekmekte olduklarını ifade etti.

Seyit Rıza, oğlu ve arkadaşlarının Elazığ Buğday Meydanı’nda idam edilmelerinin üzerinden 80 yıl geçti. Seyit Rıza’yı, oğlunu ve arkadaşlarını idam edenleri lanetleyen Çepni Dedesi Bektaş Piroğlu, bir kuşun bile öldürülmesinden acı duyduklarını, dolayısıyla Seyit Rıza’nın idam edilmesinin acısını da hala çekmekte olduklarını ifade etti.


“DÜŞÜNCELERİNDEN KORKTUKLARI İÇİN İDAM ETTİLER”

Dersim Katliamı’nda birçok canın mağaralarda yakıldığını, zehirlenerek katledildiğini vurgulayan Piroğlu, Seyit Rıza’nın Dersim’in güzel önderlerinden olduğunu ve hiçbir şey yapmadığı halde idam edilmesinin O’nun düşüncelerinden korktuklarını gösterdiğini kaydetti. O günden bugüne kadar katliam zihniyetini lanetlediklerini söyleyen Piroğlu, ülkede bir daha böyle katliamların olmamasından yana olduklarını da ekledi.

“DEMOKRATİK BİR SİSTEM OLUŞMALI”

Ülkede demokratik bir sistemin oluşması gerektiğine vurgu yapan Piroğlu, bu demokratik sistemde bütün toplumların birbirlerini severek güzel bir şekilde yaşayacaklarına dikkat çekti. Ezilen tüm kesimlerin birleşmeleri gerektiğini belirten Piroğlu, eğer birleşirlerse gelecekte bu ülkede güzel şeylerin olacağını ifade etti.

Haberin Videosu

Kaynak: http://www.pirha.net

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑