Fransa

Published on Ocak 27th, 2020 | by Avrupa Forum 2

0

Çepni Paris’te panele katıldı

HDP İzmir milletvekili Murat Çepni: Depremdeki yıkımın sorumlusu AKP iktidarıdır, siyaset üretmeye devam edeceğiz.

AF (Paris)


HDP İzmir milletvekili ve ekolojiden sorumlu başkan yardımcısı Murat Çepni Fransa Paris’te iki panele katıldı. Türkiyeli Göçmen İşçiler Kültür Derneği’nin (ACTİT) davetlisi olarak katıldığı “Türkiye’de siyasal durum ve birleşik mücadelenin görevleri” gündemli panel programına devrim ve sosyalizm mücadelesinden ölümsüzleşenler anısına saygı duruşu ve depremde yaşamını yitirenler anılarak başlandı.

HDP vekili Murat Çepni sözlerine, Elazığ ve çevre illerde meydana gelen depremde yaşamını yitirenleri anarak ve yaralılara geçmiş olsun dileklerini sunarak başladı. “AKP halk düşmanı siyasetinin doğrudan sonuçlarından bir yenisini daha bize yaşatmış oldu” dedi. Deprem vergisi adı altında toplanan 70 milyar paranın ne olduğunu defalarca kez sorduklarını, iktidardan bir yanıt alamadıklarını; yine binlerce toplanma alanına ne olduğuna dair sordukları sorulara da yanıt alamadıklarını vurguladı. Tüm paraların Kanal İstanbul’un bilim insanları ve ekoloji hareketinin deprem riskini arttırdığını kamuoyuyla paylaştığını ancak AKP’nin hiçbir uyarıyı dikkate almadığını, bu projede ısrar ettiğini vurguladı. Bu depremin AKP-MHP koalisyonun bir cinayeti olduğunu ifade eden Çepni; “Burada meselenin halkların,ezilenlerin AKP ile birlikte, “ortak acılara ortak gözyaşı dökmekten” farklı olarak hesap sorması gerektiğini, ortak acılara ortak üzülmekten ziyade tam tersine, özellikle bu konuda siyaset üretmenin gerektiğini vurguladı. İş cinayetlerinde, kadın cinayetlerinde olduğu gibi bu katliamlarında AKP-MHP koalisyonun sorumluluğuna dikkat çekti.

Ekonomik kriz, iklim krizi, kadın katliamları,işgalci sömürgeci savaş politikası ve buna karşı gelişen direniş çizgisine dair politik durum değerlendirmesi yaptı. AKP’nin şiddet, kan ve savaştan beslenerek kendini ayakta tutmaya çalıştığını ancak halklar ve emekçiler üzerinde rıza üretemediğine vurgusu yaptı. HDP üzerindeki siyasi soykırım saldırısı ve çeşitli tasfiye saldırılarıyla tüm toplumu sindirme, ezme konsepti geliştirdiğini vurguladı. Tüm örgüt ve örgütlenmelerine saldırıldığını vurguladı. Bu anlamda örgütlü mücadelenin son derece önemli olduğunu vurguladı. HDP’nin antifaşist mücadelenin merkezi olduğunun altını çizdi. Esasta tüm olup bitenin bir devrim ve karşı devrim çarpışması olduğunu vurguladı. İşçi sınıfı ve emekçiler, kadın ve gençler olarak daha yaygın ve güçlü örgütlenme, faşizm karşısında birleşik mücadeleyi yükseltmeyi büyüteceğiz dedi.

Çepni aynı akşam Türkiyeli ve Kürdistanlı göçmenlerin yoğunlukta olduğu Villiers- le Bel Kürt Kültür Merkezin’de ACTİT’in organize ettiği diğer panele de katıldı.

İlginin yoğun olduğu paneller soru ve cevap kısmı ile son buldu.

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑