Yazarlar

Published on Haziran 14th, 2019 | by Avrupa Forum 2

0

Charlie Hebdo’nun ultra seksizm ve cinsiyetçiliği – L.Michel Destan

Fransa’nın en ünlü mizah dergisi Charlie Hebdo’nun 12 Haziran sayısının kapağında cinsiyetçiliğin, spor alanındaki erkek egemen bakış açısının yansıdığı bir çizim yer aldı. Kapak çiziminde FİFA Dünya Kadın Kupası’na atıfta bulunarak kadın vulvasının klitoris bölümüne yerleştirilen bir top yer alıyor. Ayrıca kapakta “Kadınlar Dünya Kupası, bir ay boyunca bunu yiyeceğiz”  yazılıyor.

Elbette Charlie Hebdo’nu bu ilk kadın düşmanı çizimi değil. Fakat bu cinsiyetçi çizim 7 Haziran’da Fransa ‘da başlayan Dünya Kadın Futbol Kupası’na atfen Karikatürist Biche tarafından çizildiği açıklaması ile gündeme düştü. Kadınlardan erkeklere oranla daha az ilgi gören kadın kupasına yönelik olumlu ve destek içeren açıklamalar, davranışlar ve yayınlar yapılması yönünde çağrılar yapılırken hemen akabetinde bu cinsiyetçi çizimin üretilmesi tepkiler aldı, tartışmalar yarattı. Sosyal medyada verilen tepkilerde, Biche “bir ay boyunca bunu yiyeceğiz” derken kadın oyuncuların cinsel organını kast eden çizimi ile kadın oyunculara hakaret etmiş ve erkek egemen anlayışın en uç biçimini futbolla eşleştirerek çizimine yansıtmıştır”  ifadeleri yer aldı. Tepkilerin merkezine  “öne çıkarılması gereken kadın oyuncuların performansı, yetenekleri ve oyun tarzları iken Biche’nin kaleminden cinsiyetçilik akmıştır’’ oldu.


Charlie Hebdo okurları ise bu ultraseksist çizimi “ifade özgürlüğü” kapsamında ele alarak ve hatta derginin daha önce de bu tür provakatif çizimler yaptığını ifade ederek tepkileri abartılı buluyor. Ama erkek sporu olarak bilinen ve kadınların tüm erkek egemen sistemden de güç aldığı bu saldırılara rağmen boy gösterdiği futbol sahasında bu tür cinsiyetçi ve aşağılayıcı çizimler neye hizmet etmektedir? Neden bu cinsiyetçilik yazılı olarak kadın cinselliği hedeflenerek çeşitlendirilmiştir? Kime ve hangi ideolojiye, kimin-neyin özgürlüğüne hizmet etmektedir bu tür seksizim?

Aslına bakarsak bu tür cinsiyetçi yazı ve yorumlar erkek egemen sisteminde septomatik hareket ve davranış biçimleridir. Çünkü erkek egemen sistemin hâkim olduğu bu toplumda özellikle de “erkek alanı” olan futbola kadınların boy göstermesinde rahatsız olunmaktadır. Yani erkekliğin yeniden yeniden sahada ve tribünde üretildiği bir spor dalında kadınlar iddialarını konuşturmaya ve ilgi odağı olmaya başlamıştır. Dünyada kadınların içinde bulunduğu eşitsiz adaletsiz cinsiyetçi sistemde var olan sorunlara tekrar dikkat çekmiştir. Kadınlar futbol sahasında top koşuştururken kadın ve erkek oyuncular arasındaki ücret farkı uçurumuna dikkat çekmekte;  seksizme, erkek egemen sistemin sosyal ve toplumsal iz düşümlerine çalım ve gol atıyorlar/atmaktadırlar.

Kısacası ortalama her iki günde bir kadının katledildiği, homofonin yüksek olduğu, cinsiyetler arası ücret uçurumunun yaşandığı Fransa’da bu tür cinsiyetçi çizim ve yazıların amacı “kadınları erkeklerin hâkimiyet alanlarında görmek istemiyoruz’’ ya da “bu ‘yasaklı’ alanlarda kadınlar ne yaparlarsa yapsınlar yetenekleri, başarıları değil erkekler için sadece cinsellikleri kapsama alanındadır’’ zihniyeti ve yaklaşımının egemen kılınmak istenmesidir. Ancak kadınlar, toplumsal hayatın her alanında olduğu gibi sporun erkeklik üretim sahası olan futbol dalında da düpedüz-ayan beyan kadınca top koşturacak, erkek aklın cinsiyetçi paslaşmalarına izin vermemekte ısrarı büyütecektir. Egemen erkekliğin yalızca kendine hak-reva gördüğü bilim, sanat gibi yeşil sahalarda da kadın kimliğimizle var olmayı başardıkça asıl erkekliğin kalesine gol atmış olacağız!


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑