ABD

Published on Nisan 4th, 2019 | by Avrupa Forum 3

0

Chicago ilk siyah, kadın eşcinsel belediye başkanını seçti

ABD’nin Chicago kentinde eski bir federal savcı olan Lori Lightfoot ülkenin ilk siyah, kadın ve eşcinsel belediye başkanı seçilerek tarihe geçti.

Yüzde 74 oranında oy alarak 13 rakibini geride bırakan Lightwood, eşi ve kzını da çıktığında yanına alarak zafer konuşmasını yaptı. Lightfoot, “Bizi izleyen küçük kız ve erkek çocukları var. Bizi izliyorlar. Ve onlar, bir şeylerin başlangıcına, biraz farklı şeylerin başlangıcına tanık oluyorlar” dedi. Lightfoot Twitter hesabından yaptığı açıklamada da, “Her çocuk şunu bilmeli: Bir gün her biriniz Chicago’ya belediye başkanı olabilirsiniz” mesajını verdi.


56 yaşındaki Lightfoot, geçmişte siyasi deneyimi olmamamasına rağmen yolsuzlukla mücadeleye ve dar gelirli ailelere yardıma odaklanan kampanyası ile dikkat çekmişti. Suç ve cinayet oranlarının yüksek olduğu kette silah kontrolü ve emniyete ilişkin sorunlar da kampanyanın öne çıkan konuları arasındaydı.

ABD’de şu an aralarında Atlanta, New Orleans ve San Francisco’nun da bulunduğu yedi kentte belediye başkanlığını siyah kadınlar yürütüyor. 

(Artı Gerçek)

Tags: , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑