fbpx

Dünya

Published on Mayıs 11th, 2016 | by Avrupa Forum 1

0

Chomsky’den “Erdoğan Yargılansın” kampanyasına destek

Ocak ayından bu yana Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi Avrupa örgütü tarafından yürütülen “Erdoğan Yargılansın” kampanyası uluslararası desteklerle büyüyor. Bir çok Avrupa’lı demokrat ve sol partinin desteğini alan kampanyaya son destek Noam Chomsky’den geldi.

Temel hedefi Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ülke içinde ve bölgede işlediği insan hakları ihlalleri, savaş suçlarından dolayı Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde yargılanmasına ilişkin kamuoyu oluşturmak olan kampanya Almanya, İsviçre, Fransa, Hollanda ve İsveç’in çeşitli kentlerinde yüz yüze, Avrupa genelinde ise sanal olarak devam etmekte( https://goo.gl/CmibRo ). Bugüne kadar kampanya çerçevesinde Almanca, Fransızca, Felemenkçe, Kürtçe ve Türkçe 250 bin adedin üzerinde Erdoğan’ın hak ihlallerini ve savaş suçlarını anlatan bildiri dağıtımı gerçekleştirilmiş bulunmakta.

21 Mayıs 2016 saat 12.00’da Birleşmiş Milletler (Cenevre) binası önünde yapılacak mitingin ardından 23 Mayıs 2016’da toplanan imzalar ve Erdoğan hakkında hazırlanan dosyalar Birleşmiş Milletler Uluslararası Adalet Divanı’na teslim edilecek.

21 Mayıs’ta yapılacak miting için dayanışma mesajı gönderen Chomsky’nin mesajını ve imza kampanyası metnini sizlerle paylaşıyoruz.

“Erdoğan’nın başta Kürt halkına olmak üzere tüm Türkiye halklarına uyguladığı dehşet verici baskı ve şiddeti protesto için kampanya yürüten sizlere katılmaktan onur duyarım. Erdoğan’ın temel özgürlüklere, halkların mücadele ile kazandığı haklarına karşı artan saldırıları hepimiz tarafından bilinmektedir. Uzun süredir tüm demokrasi yollarını tıkayıp, sadece kendisinin söz sahibi olduğu otoriter bir  rejimi kurma çabaları herşeye rağmen büyük muhalefetle karşılaşıyor, Türkiye halkları Erdoğan’ın planlarına tüm güçleriyle cevap vermekten geri durmuyorlar.

Özellikle de IŞİD’e verdiği desteklerden ötürü Erdoğan’a karşı mücadeleniz bu dönemde daha büyük bir önem taşıyor. Çünkü Erdoğan’nın politikaları sadece Türkiye halklarına zarar vermekle kalmıyor, Ortadoğu’daki demokrasi ve özgürlük umudunun karşısında duran IŞİD’e verdiği destekle Türkiye coğrafyasını aşan bir tehdit oluşturuyor.

Tüm bu nedenlerden ötürü “Erdoğan Yargılansın” kampanyanızı hayati buluyor ve destekliyorum. Türkiye halklarının mücadelesi kazanacak, Türkiye’de ve Ortadoğu’da demokrasi ve özgürlük umudunu büyütecektir.

Dayanışmayla,

Naom Chomsky”

İmza Metni:

“Birleşmiş Milletler Örgütü Uluslararası Adalet Divanı’na

Türkiye Cumhurbaşkanı RECEP TAYYİP ERDOĞAN, IŞİD terör örgütüyle ilişkisi ve başta Kürt halkı olmak üzere Türkiye ve Ortadoğu halklarına karşı işlediği insan hakları ihlalleri ve savaş suçları incelenerek Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde YARGILANMALIDIR!

 

Sosyalist Yenden Kuruluş Partisi (SYKP) Avrupa Koordinasyonu

 

AF Prag

Tags: , , , , , , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑