Türkiye

Published on Mayıs 24th, 2018 | by Avrupa Forum 7

0

CHP listelerinde neden Alevi adaylar bulunmuyor?

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Genel Başkanı ve HDP İstanbul Milletvekili adayı Turgut Öker CHP’yi eleştirdi.

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Genel Başkanı ve HDP İstanbul Milletvekili adayı Turgut Öker, Muharrem İnce’nin cumhurbaşkanı adayı olmasını sevindirici bulmakla birlikte CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanı adayı yapılmamasının büyük bir utanç olduğunu söyledi.
Hamburg Alevi Kültür Merkezi’nde düzenlenen Evrim Kaya’nın moderatörlüğünü üstlendiği toplantıda Öker’in yanı sıra Avrupa Kürt Demokratik Toplum Kongresi Eşbaşkanı Yüksel Koç bir konuşma gerçekleştirdi.
Alevilerin bugüne kadar izlenen yanlış siyasetler sonucunda artık doğruyu seçmek için iyi bir alternatif olduğunu ifade eden Öker, “CHP Cumhurbaşkanı adayı İnce’nin Demirtaş’ı cezaevinde ziyaret etmesi doğru bir hareketti. Toplumun özlem duyduğu şeydi. Kılıçdaroğlu bu ülkede eğer cumhurbaşkanı olamıyorsa Alevi ve Kızılbaş olduğundandır. Alevilerin bu ülkede en üst düzeylere getirilmeyeceği bir kez daha tescillenmiş oldu. Bu aynı zamanda önemli yerlere Alevilerin getirilmemesinin de kabulüdür” dedi.
“KILIÇDAROĞLU ALEVİ, KÜRT SÖZCÜĞÜNÜ AĞZINA ALMADI”
Kılıçdaroğlu’nun Alevi ve Kürt sözcüklerini ağzına almadığını da hatırlatan Öker “Kılıçdaroğlu’nun on iki yıl boyunca dile getiremediğini İnce iki hafta içinde dile getirdi. Kim söylüyorsa bunu anlamlı buluyorum” şeklinde konuştu.
CHP’nin açıkladığı milletvekili aday listelerinde Şenal Sarıhan, İlhan Cihaner, Zeynep Altıok, Yaşar Seyman ve Necati Yılmaz gibi Alevi kökenli isimlerin aday gösterilmemesini de sert bir dille eleştiren Öker şöyle konuştu:
Fethullah Gülen cemaati, AKP ile mücadele eden Ankara’da Yüksel Caddesi’ndeki direniş gösteren milletvekillerinin tekrar aday gösterilmemesine çok üzüldüm. Avukat Şenal Sarıhan Sivas davası sanıkları tarafından mahkemelerde başına taş, çakmak yiyen bir hukuçudur. Küresel güçler basamak basamak Erdoğan’ı alaşağı etmeyi planlıyor. Öncek ekonomik kriz sonra AKP ve CHP koalisyonuyla bu planı gerçekleştirmek istiyor. Milletvekili adaylarının hazırlanmasında da bir operasyon yapıldı. Sokakta direnen, Erdoğan’a karşı sert söylemleri olanlar temizlendi. Yoksa toplumun özlem duyduğu isimler neden elensin? Bu açıkçası derin devletin bir planı.
“HDP’NİN ALEVİLERE RAĞMEN ALEVİLERSİZ BİR PROGRAMI OLMAYACAK”
Öker, HDP’nin bütün halklara yaşama umudu verdiği için tercih ettiğini ifade ederek “Aleviler açısından bu seçimler yaşamsal bir tercihtir, oy tercihi değildir. Benim HDP’den bir milletvekili talebim olmadı, bilakis teklif onlardan geldi. HDP’nin Aleviler açısından temel ilkeleri doğrudur. HDP’nin seçimlerden sonra da Alevilere rağmen Alevilersiz bir programı olmayacak. Alevilerin geleceğine Aleviler karar vermeli. Alevilerin, Kürtlerin, Süryanilerin vs. tek başına kurtulma şansı yoktur. Cephesel anlamda biraraya gelinmelidir.
TARİHİMİZDE KAN İZ OLAN BİRİ MEŞRULAŞTIRILAMAZ
Sivas katliamı yaşandığı sırada dönemin Belediye Başkanı olan ve katliamın yaşandığı sırada “gazanız mübarek olsun” diyen Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nun sağ kolu Nazır İslam ile İstanbul’da 3. bölgede milletvekilliği için yarışacağını da sözlerine ekleyen Öker, “Karamollaoğlu ile İstanbul’da aynı bölgede seçim çalışması yapacağım. 25 yıl önce yaşanan bir olaya zaman aşımı diyebilir miyiz? O zaman Hüseyin’i, Pir Sultan Abdal’ı da unutun. Alevi hareketini kendi ilkeleriyle canlı tutmak gerekir. Madımak ile bağlantısı olanları nasıl meşrulaştırabiliriz? Tarihimizde kan izi olan biri nasıl meşrulaştırılabilinir? Erdoğan rejimini meşrulaştıran kim olursa olsun karşısında dururum” dedi.
Avrupa Seçim Komisyonundan Yüksel Koç da yurtdışı oyların önemine değindi. Özellikle gençlere oy kullanmaları konusunda çağrı yapan Koç, “Bir oy bir oydur. 7 Haziran seçimlerindeki yurtdışı oyları ile milleyvekili çıkardık. Yine aynı şekilde on iki oy farkı ile de bir milletvekilliği kaybettik. Kullanılmayan her oy Erdoğan’a armağandır” dedi.
Koç konuşmasını şöyle sürdürdü; “Eğer HDP barajı aşamazda Erdoğan dikkatörlüğü kurumsallaşacak. IŞİD ülkemizi yönetecek. Baraj sorunu HDP’nin değil, herkesin sorunudur. Çocuklarımızın geleceği için, Surda, Cizre’de, Afrin’de yaşanan katliamların vijdanı adına iyi düşünülmeli ve ona göre tercih yapılmalıdır. Demirtaş Türkiye’in aydınlık yüzüdür.”
Bir gazetecinin Erdoğan ile HDP’nin herhangi bire uzlaşma yapıp yapmayacağı yönündeki sorusunu ise Koç şöyle cevapladı:
Biz herkesle uzlaşıya açığız. İlkeler çerçevesinde tabii. Barış müzakereleri süresince Erdoğan’a güvenmediğimizi açıklamıştık. Bundan sonra ne Erdoğan ne de biz çözüm sürecine gireriz. Erdoğan Kürtler’i karşısına almaya yemin etmiştir; biz de diz çökmemeye. Kaynak: artigercek.com


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑