Suriye

Published on Eylül 20th, 2018 | by Avrupa Forum 7

0

Cihatçı gruplar, İdlib mutabatakını ve Türkiye’ye silahlarını vermeyi reddettiler

Şam Özgürlük Örgütü çatısı altında faaliyet gösteren gruplar(Hurras El-Din, Ensar El-Tavhit, Ensar al-Din, Ensar Allah, El-Furkan ve Cund El-Kafkas) cepheden çekilmeyi reddetti. Bu gruplar Güney İdlib ve Kuzey Lazkiye’de cephe hattında konuşlanmış durumdalar.

Yerel medya organlarından ve bölge kaynaklarında gelen bilgileri göre, İdlib’te bulunan en büyük cihatçı grup olan Heyet Tahrir El-Şam (El-Nusra) ve Türkistan İslam Partisi (TİP) grupları da İdlib mutabakını reddederek saldırılara devam edeceğini bildirdi.
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, silahsızlandırılmış bölgenin 15 km ile 25 km genişliğinde olacağını ve 15 Ekim’de yürürlüğe gireceğini açıklamıştı. Suriye hükümetinin müttefiki olan Rusya ve cihatçılara destek veren Türkiye, bölgeyi devriye gezerek kontrolü sağlayacak.
Putin, anlaşma kapsamında, cihatçı grupların tank, roket, füze ve zırhlı araç gibi ağır silahlarının 10 Ekim’e kadar tampon bölgeden çekilmesi gerektiğini söylemişti.
Aşağıda yer alan haritada, koyu yeşil bölgeler anlaşmayı kabul etmeyen grupların kontrolündeki alanları gösteriyor. Ancak bu grupların etki alanının çok daha geniş olduğu biliniyor. Kırmızı alanlar Suriye kontrolündeki bölgeleri, açık yeşil alanlar ise anlaşmaya sıcak bakan grupların grupların kontrolündeki bölgeleri gösteriyor. İdlib sınır haritası

Kaynak: gazetemanifesto.comAbout the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑