fbpx

Filistin

Published on Mayıs 16th, 2020 | by Avrupa Forum 2

0

Covid-19: “Filistin Yönetimi İsrail’den daha iyi iş çıkardı”

Jerusalem Post gazetesi, eski Ortadoğu muhabiri Ben Lynfield’in kaleme aldığı bir yazıya yer verdi. Lynfield, “Filistinlilere yeni bir bakışın zamanı geldi mi?” başlığını taşıyan yazısında, “İnsanlar oradaki durumun İsrail’den çok daha kötü olacağını sanmıştı. Ancak gidişat şu ana kadar başarılı” diyor ve “Korona virüsünü kontrol altına almak söz konusu olduğunda, sahip olduğu sınırlı kaynaklara ve tıbbi altyapıya rağmen ‘aciz devlet’, İsrail’den bile daha iyi iş başardı” değerlendirmesini yapıyor.

Salgın ABD ve Birleşik Krallık’ta can kaybını artırmaya devam ederken FY idaresindeki Batı Şeria’da 13 Mayıs günü hiçbir yeni vaka kaydedilmediğini belirten Lynfield, Beytüllahim dahil bazı bölgelerden artık enfekte haberi gelmediğini aktardı.

Filistin Sağlık Bakanlığı’na göre çarşamba gününe kadarki veriler itibarıyla Batı Şeria’da (Doğu Kudüs hariç) iki kişi korona virüsü nedeniyle yaşamını yitirdi, hastalığa yakalanan 547 kişiden 382’si iyileşti.

Lynfield, bu tablonun, Yahudi Stratejik Çalışmalar Enstitüsü Başkanı Profesör Efraim Inbar başta olmak üzere İsrail sağından akademisyenlerin ve politikacıların birçok kez “aciz devlet” diye nitelediği FY için dikkat çeken bir başarı olduğunu belirtti.

Yenilikçi İsrailli kuruluş Bölgesel Düşünce Forumu’ndan Aviv Tatarsky ise “(FY’nin) çalışmaları çok fazla övgüyü hak ediyor. İnsanlar oradaki durumun İsrail’den çok daha kötü olacağını sanmıştı. Ancak işleyişleri şu ana kadar başarılı. Bu noktada korona İsrail’e FY’den daha fazla zarar verdi ve bunun nedeni FY’nin kararlarında yatıyor” dedi.

Ulusal Güvenlik Çalışmaları Enstitüsü’nden Kobi Michael de “FY bu krizle mücadelede etkili bir liyakat sergiledi. Filistin halkı disiplinle hareket etti ve FY’nin krizi idare şekli halkın desteğinin artmasına neden oldu” diye konuştu.

İsrail’deyse korona virüsü nedeniyle 16 bin 589 kişi enfekte olurken, 266 kişi hayatını kaybetti.

Diğer taraftan Filistinli analistler yönetimin acil durum ilan etmede hızlı hareket ettiğini, mart ayı başlarında Beytüllahim’de ilk vakaların ortaya çıkmasıyla birlikte hemen okulları ve dükkanları kapattığını, salgından etkilenen bölgelerin de dış dünyadan tamamen soyutlandığı bir tam tecride tabi tutulduğunu söyledi.

Filistin Bir Zeyt Üniversitesi’nde ders veren eski bakanlardan Gassan Hatib, Başbakan Muhammed Iştiyye’nin “sağlık hizmeti kapasitesinin çok sınırlı olduğunu bildiğini ve bu nedenle virüsün yayılmasını yavaşlatmada önleyici tedbirlere odaklandığını” ifade etti.

Yazıda ayrıca salgında gelen başarıyla birlikte “hem Iştiyye’nin hem de normalde fazla ciddiye alınmayan FY’nin popülerliğinin arttığı ancak bu kazanımların artan ekonomik sıkıntılara çözüm bulunmadığı sürece buharlaşabileceği” yorumu yapıldı.

Filistin Başbakanı Iştiyye, 1 Nisan’da paylaştığı bir tweet’te, “Covid-19’a karşı verdiğimiz savaşta yaşadığımız gerçek zayıflık İsrail’in işgali ve halkımızı korumak için sarf ettiğimiz çabaları baltalama girişimleridir” demişti.

Kaynak: Independent Türkçe

Tags: , , , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑