fbpx

Almanya

Published on Ocak 13th, 2020 | by Avrupa Forum 20

0

CSU’lu politikacılar da Şahin’i ikna edemedi

Almanya’da Müslüman olduğundan dolayı tepki almasının ardından belediye başkanlığı adaylığından çekilen Türkiyeli iş insanı kararından dönmedi. CSU başkanı ve politikacılar da ikna edemedi.

Hristiyan Sosyal Birlik Partisinden (CSU) Bavyera eyaletinde Wallerstein beldesi belediye başkanı adayı gösterilen ancak Müslüman olduğundan dolayı tepki almasının ardından adaylıktan çekilen Türkiyeli iş insanı Şener Şahin kararından dönmedi.
CSU Genel Sekreteri Markus Blume, Augsburger Allgemeine Zeitung gazetesine yaptığı açıklamada, telefon görüşmeleri gerçekleştirdiği Şahin’in kararını yeniden düşünmesi ve aday olması için elinden geleni yaptığını ifade etti.
Blume, parti tabanının yüzde 100 kendisinin arkasında durmadığı izlenimi taşıyan Şahin’in kararını değiştirmediğini ve aday olmayacağını aktardı.
CSU Federal Meclis Milletvekili Ulrich Lange ise Şahin’in aday olması için umudunu koruduğunu dile getirerek, “Kapımız sonuna kadar açıktır.” dedi.
Lange, ancak kararın Wallerstein’de verileceğini ifade etti.

Partideki tepkiler nedeniyle adaylıktan çekilmek zorunda kalmıştı
44 yaşındaki iş adamı Şahin, Wallerstein CSU yönetiminin 15 Mart’ta yapılacak Bavyera yerel seçimlerinde belediye başkanlığı için aday olma teklifini kabul etmiş, parti teşkilatında çıkan tartışmalar ve tepkiler nedeniyle adaylıktan çekilmek zorunda kalmıştı.
Şahin, parti içinde “Hristiyan Sosyal Birlik Partisinin temsilcisi bir Müslüman olamaz.” şeklinde ifadelerin kullanıldığını belirtmişti.
CSU Genel Başkanı Markus Söder de Şahin’in adaylıktan çekilmesinden dolayı üzüntü duyduğunu ifade etmiş ve Genel Sekreter Blume’yi Wallerstein’daki olayı aydınlatması için görevlendirmişti.

(ajanslar / aa / af)

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑