Danıştay’ın Bakanlar Kurulu kararını iptal ederek, Ayasof..." /> Cumhurbaşkanı kararı onayladı: Ayasofya Dinayet’e devredildi

Türkiye

Published on Temmuz 10th, 2020 | by Avrupa Forum 5

0

Cumhurbaşkanı kararı onayladı: Ayasofya Dinayet’e devredildi

Danıştay’ın Bakanlar Kurulu kararını iptal ederek, Ayasofya’nın ibadete açılmasının önündeki engeli kaldırdı. Ayasofya, Cumhurbaşkanlığı kararıyla Diyanet’e devredildi.

Ayasofya’nın camiden müzeye dönüştürülmesine dair 1934 yılında verilen Bakanlar Kurulu kararının iptali istemiyle Danıştay 10. Dairesi’ne açılan davada karar açıklandı.

Danıştay 10’uncu Dairesi, Ayasofya’yı müze yapan 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını iptal ederek, Ayasofya’nın ibatede açılması önündeki engeli kaldırdı.

Karara Danıştay savcısından bir itiraz gelmezse, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kararı ile Ayasofya camii olarak ibadete açılacak.

Ayasofya Cumhurbaşkanlığı kararı ile Diyanet İşleri Başkanlığı’na devredildi ve ibadete açıldı.

Dava süreci

Davayı, Sürekli Vakıflar Tarihi Eserlere ve Çevreye Hizmet Derneği 2016 yılında Danıştay’a açmıştı.

Dernek, Ayasofya’nın camiden müzeye dönüştürülmesine ilişkin 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararının altında yer alan dönemin Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk’e ait imzanın sahte olduğunu savunup, kararın iptalini istemişti.

UNESCO’dan açıklama

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) ise Ayasofya’nın resmi statüsü ile ilgili bir değişikliğin kendisine bildirilmesi gerektiğini ve böyle bir durumda Dünya Mirası Komitesi’nin bu değişikliği gözden geçirmesi gerekebileceğini söyledi.

UNESCO’dan Reuters’a yapılan açıklamada, Ayasofya’nın Dünya Mirası listesinde müze olarak yer aldığını ve bunun da çeşitli taahhüt ve yükümlülükleri bulundurduğu ifade edildi.

Açıklamada, “Bu yüzden devletler, aldığı kararların sınırları içerisinde bulunan dünya mirası listesindeki eserlerle ilgili evrensel değeri tehlikeye sokacak bir değişiklik yapmadığından emin olmalı… Böyle bir değişiklik yapılacağı zaman UNESCO önceden bilgilendirilmeli ve Dünya Mirası Komitesi bu durumu değerlendirmeli” denildi.

Türk yetkililere birkaç defa bu konudaki rahatsızlığın mektupla ve Birleşmiş Milletler’deki Türkiye Büyükelçisi vasıtasıyla dile getirildiği de ifade edildi.

Yaklaşık 85 senedir müze olarak ziyarete açık olan Ayasofya’nın yeniden camiye dönüştürülmesi tartışmaları, İstanbul’un fethinin yıl dönümü olan bu 29 Mayıs’tan sonra alevlendi.

Ayasofya’da “Fetih Suresi” okundu. Başta AKP lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere üst düzey yetkililer Ayasofya’nın yeniden Müslümanlar için ibadete açılması çağrısı yaptı.

Kaynak:gazetekarınca

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑