fbpx

Kadın

Published on Temmuz 16th, 2020 | by Avrupa Forum 5

0

Cumhurbaşkanı’ndan İstanbul Sözleşmesi talimatı!!

İstanbul Sözleşmesi ile ilgili talimat veren Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Sözleşmesi’nin tek taraflı feshedilmesi ya da tartışmalı maddelere çekince konulmasının sonuçları üzerinde çalışma yapılmasını istedi.

 AKP’nin önceki gece yapılan Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısında, 4 saat boyunca İstanbul Sözleşmesi’nin tartışıldığı öğrenildi. AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, toplantıda İstanbul Sözleşmesi ile ilgili ayrıntılı bir sunum yaptı. Bu sunum üzerine söz alan üyelerin büyük bölümü sözleşmeden çekilme yönünde görüş bildirdi. MYK üyelerinin çoğunluğu sözleşmedeki bazı ifadelerin ve maddelerin Türk aile yapısına ve ahlaki değerlere aykırı olduğunu iddia etti. Toplantıya katılan Adalet Bakanı Abdulhamit Gül de sözleşmeden çıkılması yönünde görüş bildirdi. 

Bazı üyeler karşı çıktı 

Aralarında Aile Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ile AKP Grup Başkanvekili Mehmet Muş’un da bulunduğu bazı isimler ise, toplantıda sözleşmeden çıkmanın doğru olmayacağını savundu. MYK üyelerinin bazıları da orta yol olarak sözleşmeden çıkmak yerine “niyet beyanı” ile hangi maddelerin uygulanmayacağının belirlenmesini istedi. 4 saat süren tartışmalardan sonra AKP Genel Başkanı, İstanbul Sözleşmesi’nin bazı ülkeler tarafından da uygulanmasından vazgeçildiğini, Bulgaristan, Hırvatistan ve Macaristan’ın sözleşmeden çekildiğini söyledi. LGBTİ+’ları hedef alan Cumhurbaşkanı, bu ülkelerin çekilme nedenini “eşcinselliği teşvik eden ifadeler” olarak tanımladı. Toplantıda Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, İstanbul Sözleşmesi’nin tek taraflı feshedilmesi ya da tartışmalı maddelere çekince konulmasının sonuçları üzerinde çalışma yapılması talimatı verdiği öğrenildi. 

Kadınların tepkisi devam ediyor 

İstanbul Sözleşmesi’nin iktidar tarafından kaldırılma girişimlerine karşı kadınların tepkisi ve direnişi ise sürüyor. “İstanbul Sözleşmesi yaşatır” şiarıyla alanlarda olan kadınlar, hükümete “İstanbul Sözleşmesi’nden çıkmayı aklınızdan bile geçirmeyin” uyarısında bulunuyor.

Kaynak:JINNEWS

Tags: ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑