fbpx

Türkiye

Published on Haziran 18th, 2020 | by Avrupa Forum 2

0

‘Darbeye karşı demokrasi yürüyüşü’ 4. gününde (video)

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) iktidarın baskıcı politikaları ve irade gaspına karşı başlattığı “Darbeye karşı demokrasi yürüyüşü” 4. gününde devam ediyor. Yürüyüşün Edirne kolu İstanbul’da DİSK’i ziyaret ettikten sonra, Abbasağa Parkı’nda halk buluşması gerçekleştirecek. Hakkari kolu ise Diyarbakır’da. HDP milletvekilleri ve parti yöneticileri, Diyarbakır’da sürdürdükleri temaslar kapsamında bilgilendirme ve görüş alışverişinde bulunmak amacıyla Diyarbakır Barosu, İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi ve Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO), TMMOB Diyarbakır İl Koordinasyon Kurulu, Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD), Ezilenlerin Sosyalist Partisi’ni (ESP), Med Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Hukuki ve Dayanışma Dernekleri Federasyonu‘nu (MED-TUHAD-FED), Barış Anneleri Meclisi ve Hak İnisiyatifi’ne bir dizi ziyaret gerçekleştirdi.

Gelê me yê Amedê zext û zora wan, qedexe û astengiyên wan nas nekir û li îradeya xwe û li nûnerên xwe xwedî derket. Têkoşîna me ji bo azadiya me ye, em ê siberoja xwe bi berxwedanê ava bikin.

Gepostet von Partiya Demokratîk a Gelan am Donnerstag, 18. Juni 2020

Diyarbakır Barosu’na ziyaret

Demokratik Tolum Kongresi (DTK), Eşbaşkanı Berdan Öztürk, HDP’li vekiller Mehmet Rüştü Tiryaki, Pero Dündar ve beraberindeki il yöneticileri ilk olarak Diyarbakır Barosu’nu ziyaret etti. Ziyarette konuşan Diyarbakır Baro Başkanı Cihan Aydın, HDP’nin adalet yürüyüşünü ve karşılaştıkları hukuksuz engelleri izlediklerini belirterek, yaşananları kaydettiklerini belirtti.

‘Barolar üzerinde oynanan kirli oyunları kabul etmeyeceğiz’

Ardından konuşan DTK Eşbaşkanı Berdan Öztürk ise hukukun askıya alındığı bir dönemde savunma teminatı olan barolar üzerinde oynanan kirli oyunları kabul etmeyeceklerini söyledi. Güvenlikçi politikaların devreye konulmasıyla Türkiye’de hukuktan bahsetmenin mümkün olmadığını belirten Öztürk, Kürt sorunun çözülmedikçe ülkenin demokrasi, özgürlük ve eşitlik sorunun süreceğini dile getirdi.

İHD Diyarbakır Şubesi’ne ziyaret

Buradan İHD Diyarbakır Şubesi’ne geçen heyeti, Şube Başkanı Abdullah Zeytun ve dernek yöneticileri karşıladı. Ziyaretlerinden dolayı heyete teşekkür eden İHD Diyarbakır Şube Başkanı Abdullah Zeytun, ziyaretin demokratik çoğulculuğu ve katılımcılığı esas alarak sivil toplum örgütleri ve siyaseti birleştirerek güçlendirdiğini söyledi. Heyet konuşmaların ardından görüşmeyi basına kapalı bir şekilde sürdürdü. Heyet gün içinde belirlenen program kapsamında son olarak DTSO’yu ziyaret etti. DTSO Başkanı ve yöneticileri heyeti karşıladı.

TMMOB, ÖHD ve ESP’ye ziyaret

HDP Sözcüsü Ebru Günay, HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Alican Önlü, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Eş Genel Başkanı Canan Yüce ise TMMOB’a bağlı odaların temsilcileri, ÖHD ve ESP’yi ziyaret etti. İlk ziyaretini TMMOB İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Doğan Hatun’un başkanlık ettiği odaların eş başkanlarıyla Makine Mühendisleri Odası’nda bir araya gelen heyet, HDP’nin başlattığı yürüyüş hakkında katılımcıları bilgilendirdi.

Heyet buradaki görüşmenin ardından ÖHD’yi ziyaret ederek ÖHD Eş Başkanı Bünyamin Şeker, ÖHD Diyarbakır Şube Eş Başkanları Muharrem Şahin ve Halise Dakalı ve ÖHD yöneticileriyle görüştü. Heyet son olarak ESP Diyarbakır İl Başkanlığı yönetimi ile görüşme gerçekleştirerek, ziyaret programını sonlandırdı.

MED TUHAD-FED’e ziyaret

HDP’li vekiller Sait Dede, Tayyip Temel, HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Hülya Alökmen Uyanık da MED-TUHAD-FED’i ziyaret etti. MED TUHAD-FED Eşbaşkanı Mehmet Temizyüz, yürüyüşü destelediklerini belirterek, “Zorlu bu süreçte faşizme karşı demokrasi için yürüyüşü, darbeye karşı yürüyüşü çok önemli buluyoruz. Başka alternatifimiz yok, faşizme karşı birlikte mücadele etmemiz gerekiyor. Bu saldırılara karşı tek yol direniş” dedi.

Barış Anneleri Meclisi’ne ziyaret

HDP’li heyet buradan Barış Anneleri Meclisi’ne geçerek, anneleri ziyaret etti. Barış Anneleri tarafından karşılanan HDP’li heyet adına burada HDP Milletvekili Tayyip Temel kısa bir konuşma yaptı. Temel, “Yürüyüşümüz, mezarları saldırıya uğrayan, özgürlük için tutuklu olan, barış annelerinin büyüttüğü o mücadeleci çocuklar içindir” dedi. Barış Anneleri Meclisi’nde yer alan Raife Özbek ise, HDP’nin yürüyüşü ile Kürt halkının hasret kaldığı barış ve özgürlüğe kavuşmayı umut ettiklerini ifade etti.

Esnaf ziyareti

HDP milletvekilleri Dilan Dirayet Taşdemir, Sıddık Taş, Hasan Özgüneş ve Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Eş Genel Başkan Yardımcısı Beycan Taşkıran’ın yanı sıra parti yöneticilerinden oluşan bir heyet, Ergani ilçesinde halkla buluştu. HDP Ergani ilçe binasında bir araya gelen heyet, Eski Diyarbakır Caddesi üzerinde esnafı ziyaret etti. Heyet ardından Yenişehir Mahallesi ve Organize Sanayi Bölgesi’nde ziyaretlerini tamamlayarak Diyarbakır’a döndü.

İstanbul

Hep Birlikte Direne Direne Kazanacağız ✌✌

Gepostet von Ozan Çakır am Donnerstag, 18. Juni 2020

HDP’nin ‘demokrasi yürüyüşü’ kapsamında Beşiktaş Abbasağa Parkı’nda bir araya gelen yurttaşlar, renkli görüntüler oluşturdu

Parkın giriş ve çıkışları ise polisler tarafından abluka altına alındı. Park içinde dolaşan kişilere GBT yapılırken, Beşiktaş ilçe örgütü de abluka altındaydı. Engellemelere rağmen parka gelen yürüyüşçüler şarkılar eşliğinde halay çekmeye devam ediyor. Parka gelen yürüyüşçülerden biri “Herne Pêş” marşı ile eyleme katılanları karşılarken, beyaz tülbentli anneler de oturdukları ağaçların altında şarkılar söyledi.

Bugünkü yürüyüşe Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüsü İdil Uğurlu, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır, EMEK Partisi Genel Başkanı Selma Gürkan, Türkiye İşçi Partisi (TİP) Milletvekili Barış Atay, HDP Önceki dönem Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, milletvekilleri Dersim Dağ, Zeynel Özen, Murat Çepni, Ömer Faruk Gergerlioğlu, Züleyha Gülüm, Musa Piroğlu, Serpil Kemalbay, Ayşe Acar Başaran, Ömer Öcalan, Fatma Kurtulan, Musa Piroğlu, TMMOB İl Koordinasyon Sekreteri Cevahir Akçelik, KESK İstanbul Şubeler Platformu Sözcüsü Beyzade Sayın, Özgürlük İçin Hukukçular Derneği üyeleri, HDP Gençlik Meclisi üyeleri, SGDF Eş Genel Başkanı Alev Özkiraz, Devrimci Parti, Yeşiller Sol Parti, Halkevleri, KÖZ, Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP), Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) üyeleri, Barış Anneleri, Demokratik Alevi Derneği’nden Bülent Falakoğlu, HDP il ve ilçe örgütü yöneticileri ve çok sayıda sivil toplum örgütü temsilcisi ve yüzlerce yurttaş katıldı.

Bulut: Karanliğa karşı bir yürüyüş

Burada ilk olarak söz alan HDP İstanbul İl Eş Başkanı Elif Bulut, Edirne’den başlattıkları yürüyüşü İstanbul’da taçlandırdıklarını belirterek, HDP’nin bu yürüyüşü karanlığa karşı yaptığını belirtti.

TMMOB İl Sekreteri Cevahir Akçelik de koronavirüs dönemini AKP’nin fırsata çevirdiğini belirterek, “Her dönemde sandığı işaret edenler belediyelere kayyum atayarak belediye başkanları tutukluyor. Her dönem basın özgürlüğünden söz edenler gazetecileri tutukluyor” diyerek faşizme karşı ortak mücadele çağrısı yaptı.

TİP Milletvekili Barış Atay, iktidarın saldırılarının ilk olmadığını belirterek, hiçbirinin işe yaramadığını söyledi. Kaldıraç üyesi Hakan Güleç de 7 Haziran 2015 seçimini hatırlatarak, “Egemenler bundan çok korktu. 7 Haziran’dan beri saldırıyorlar. Ama başaramadılar, başaramayacaklar” dedi. Devrimci Parti Genel Başkan Yardımcısı Vecibi Tuba da faşizmin baskı üstüne baskı uygulayarak Kürt halkının mücadelesini bastırmaya çalıştığını ifade ederek, “Edirne’den, Hakkari’den yürüyen HDP gücüne güç katıyor. Bu saldırılar karşısında boyun eğmedik, eğmeyeceğiz” diye belirtti.

Günay: Hep birlikte el ele

Halkevleri Eş Genel Başkanı Nuri Günay da AKP iktidarının da halklara aynı şekilde saldırdığını ifade ederek, kadınların eşit katılımı için, çocuklar için mücadele ettiklerini söyledi.

Gürkan: AKP’ye cevaptır

EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan, AKP iktidarının yürüyüş boyunca engellerini aşa aşa gelen yürüyüşçüleri selamladığını belirterek, “AKP’nin saldırganlığı püskürtecek olan kadınıyla, erkeğiyle verilecek mücadeledir. HDP’nin yürüyüşündeki kararlılık AKP’ye verilecek cevabı gösteriyor” diye konuştu.

Demokrasi Yürüyüşümüz İstanbul Abbasağa Parkı'nda devam ediyor. Heyecanla, kararlılıkla, #HepBirlikte

Demokrasi Yürüyüşümüz İstanbul Abbasağa Parkı'nda devam ediyor. Heyecanla, kararlılıkla, #HepBirlikte

Gepostet von Halkların Demokratik Partisi – HDP am Donnerstag, 18. Juni 2020

Başaran: Karanlığı örgütleyenlere karşı buradayız

Son olarak söz alan HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, 15 Haziran’dan beri Türkiye’de karanlığı, savaşı, kadına yönelik şiddeti, kadına yönelik ayrımcılığı örgütleyenlere, HDP’yi yok sayanlara, halkı yok sayanlara karşı burada olduklarını ifade etti.

Başaran, şöyle devam etti: “Bizler yok sayılan ama her defasında güvenlikçi politikalarla asimilasyon politikası ve kırım siyasetiyle yürütülmek istenen Kürt sorununun demokratik yollarla çözümü için bu yola çıktık. Bizler savaşları durdurmak için yola çıktık. Biz savaşları durduralım barışın sesini yükseltelim diye yola çıkarken, savaş üzerinden kendisini var eden iktidar aynı anda biz savaş kararında ısrar ediyoruz diye Mahmur Kampı’na ve Şengal’e saldırı gerçekleştirdi. Ama biz kararlı bir şekilde bu ülkede barışı kurmak için barış ortamını tesis etmek için saldırıları da engellemeleri de göze alarak bizi tecrit halinde bırakmalarını da göze alarak yola çıktık. Bundan da bir adım geri atmayacağız.”

Aynı zamanda kadınlar için yola çıktıklarını ifade eden Başaran, “Çünkü Türkiye’de AKP iktidarının yürüttüğü siyaset kadın düşmanıdır. Yürüttüğü siyasetin sonucunda bir taraftan kendisi kadınlara saldırırken bir taraftan da toplumda örgütlediği erkekler eliyle kadınları toplumsal alanda nesneleştiren bir siyaset yürütüyor. Kadınlar için yola çıkıyoruz dedik. Biz gençler için yola çıkıyoruz dedik. Gençlere ölmekten ve öldürmekten başka hiçbir vaadi olmayan, gençlere yaşam alanı tanımayan, gençleri sistem içerisinde eritmeye çalışan, gençleri geleceğimizdir deyip bugünü kurmasında yer almasını sağlayan bu siyasete karşı, biz gençler için yürüyoruz dedik. Biz Kazdağları’ndan Hasankeyf’e doğayı talan eden siyasete karşı, doğayı sermayeye peşkeş çeken siyasete karşı, bu doğanın bize pandemiyi getirmemesi için, doğa dostu bir yaşam inşa etmek için yola çıktık ve bunu başaracağımıza inanıyoruz” dedi.

Başaran son olarak şunları dile getirdi: “Ne yapıyorlar? HDP’nin ne dediğini duymak istiyorlar. Buyurun HDP’nin ne dediğini arkadaşlarımız anlatsın. Fabrikada çalışan işçiler anlatsın. HDP’nin ne dediğini şiddete uğrayan ve direnen kadınlar anlatsın. Buyurun HDP’nin ne dediğini Kaz Dağları’nda direnen kadınlar anlatsın. HDP’nin ne dediğini Cizre’deki annelerimiz anlatsın. HDP’nin ne dediğini Sebahat Tunceller anlatsın. Biz halkın sesi olma, Türkiye’deki bütün sorunları çözmeye adayız. Biz bu ülkede gerçek anlamda demokratik bir sistemi oturtmaya yerleştirmeye adayız. Biz ne bize dayatılan savaş siyasetine, her gün acaba bugünü nasıl geçireceğimiz siyasetine muhtaç değiliz. Güçlüyüz gücümüzü daha önce de gösterdik. Kimse tarihte darbecileri hatırlamaz. Ama darbeye karşı mücadele edenler tarihe her zaman altın harflerle yazılmıştır. Bu darbe de diğer darbeler gibi er ya da geç bizim mücadelemizle sonuçlanacak. Biz bu mücadeleyi en yükseğe taşımaya, hep birlikte barış demeye, hep birlikte kadınlar için mücadele demeye, özgürlük, demokrasi demeye devam edeceğiz.”Resim

Etkinliğin ardından dağılan ekibe polis saldırdı. Aralarında gazeteci Hasan Akbaba’nın da olduğu 5 kişiyi gözaltına aldığı öğrenildi. Gözaltına alınanlardan bir kişinin ismi öğrenilemezken, diğer 3 kişinin ismi ise şöyle: “Cemal Bulut, Berat Baba, Özkan Taşçı.”

Güncelleniyor…

Kaynak: Yeni Yaşam

Tags: , , , , , , , , , , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑