Türkiye

Published on Ekim 7th, 2016 | by Avrupa Forum 3

0

DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek: Cezaevlerinde ciddi boyutta işkence var

Adana Kürkçüler F Tipi Cezaevi’nden tahliye olan DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek cezaevi koşullarıyla ilgili açıklamada bulundu. 

DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ilk duruşmasında tahliye olmasının ardından tutuklu bulunduğu Adana Kürkçüler F Tipi Cezaevi’ne getirildi. Cezaevinde yapılan işlemlerinin ardından serbest bırakılan Yüksek’i, aralarında HDP milletvekilleri Dilek Öcalan, İbrahim Ayhan ve Mahmut Toğrul’un bulunduğu yüzlerce kişi tarafından alkışlar eşliğinde karşılandı.


Cezaevi önünde açıklama yapan Yüksek, Türkiye’nin çatışmalı bir süreçten geçtiğini hatırlatarak, “Bu süreçte belediye başkanlarımız başta olmak üzere binlerce arkadaşımız hukuksuz bir şekilde tutuklandı” dedi. Kendisine tahliye kararırının olumlu olduğunu ancak onlarca arkadaşının halen tutuksuz bir şekilde cezaevinde olduğunun altını çizen Yüksek, “Türkiye’de iç barışın sağlanması ve toplumsal yeniden uzlaşmanın oluşabilmesi için cezaevinde olan binlerce arkadaşımızın bırakılması şarttır” dedi.

‘MAHKUMLAR DİRENİYOR’

Bunun yanı sıra cezaevlerindeki durumun dışarıdan tahmin edilenin ötesinde olduğunu belirten Yüksek, “Özellikle Adana F Tipi Cezaevi’nde çok ciddi anlamda işkence ve keyfi uygulamalar var.

Yani OHAL deyip her şeyi yapmayı kendilerine bir hak olarak görüyorlar. Birçok cezaevinde de aynı durumlarını yaşandığını biliyoruz” dedi. Herkesin cezaevlerinde yaşanan bu durumlara karşı duyarlı olmaya davet eden Yüksek, ” Az önce çıktığım cezaevinde siyasi tutsaklar günde 4 kez eylem yapıyor. Herkes hak ihlalleri nedeniyle bir mücadele veriyor.

OHAL nedeniyle siyasi tutsakların yaşanan bu durumları sineye çekmesi hak ihlallerini kabul etmesi söz konusu değil. Cezaevlerinde gerilim had safhadadır. Bu gerilim düşürülemezse, yakın süreçte uzlaşı çerçevesinde temel haklarımızın kullanımı gerçekleşmezse, cezaevlerinde daha büyük sorunlarla karşı karşıya kalabiliriz” diye konuştu. Herkesi cezaevlerindeki işkenceye duyarlı olmaya çağıran Yüksek, cezaevi önünde kendisini karşılayan herkese teşekkür etti.

Haber: Demokrat Haber

KAYNAK: DİHA

Tags: , , , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑