Kadın

Published on Ocak 8th, 2019 | by Avrupa Forum 7

0

DEFNE KADIN EMEĞİ DERNEĞİ: YA BİR OLACAĞIZ YA DA BİR BİR YOK OLACAĞIZ!

BASINA VE KAMUOYUNA
2018 yılında ulusal ve yerel gazete verilerine göre 440 kadın öldürüldü, 317 kadınsa cinsel şiddete maruz kaldı. Kadın cinayetlerinin yüzde 85’ini kocalar, sevgililer, eski eşler, ayrılmak istedikleri sevgililer işledi.
2018’de baraj, göl kenarı, yol kenarı gibi yerlerde ölü bulunan kadın haberleri yaygınlaşmış şüpheli kadın ölümlerinde artış olmuştur. 2018’de öldürülen 440 kadından 131’i şüpheli olarak kayıtlara geçti ve failleri hala bulunamadı.


İlimiz Hatay’da ise yılda ortalama 8 kadın katledilmektedir.
31 Aralık günü Haraparası Mahallesi’nde çöp konteynerinin yanında ceset olduğunu gören belediye temizlik işçileri çuval içerisinde elleri ve ayakları bağlı cesedin bir kadın cesedi olduğunu belirledi.
Yine 3 Ocak tarihinde Ukrayna’nın Harkov kentinde üniversite öğrencisi olan Samandağlı Buket Yıldız ve İzmirli Zeynep H., yaşadıkları evde ölü bulundu. Kendilerinden üç gün haber alınamayan Buket ve Zeynep boğazları kesilerek vahşice katledilmişlerdir.
Öldürülen, gencecik yaşında hayattan koparılan ünversiteli 2 genç kızdan birisi olan Buket Yıldız ısrarlı takip mağduruydu.Ailesi basına ısrarla,katilin kızlarının erkek arkadaşı olmadığını, kızlarını rahatsız ettiğini söylese de kimse onları dinlemiyor.Haberler her yerde öldürenin ifadesinde söylediği şekilde erkek arkadaşı diye çıkıyor.Ve aile gerçek olmayan bu yalan yüzünden ikinci kez yıkılıyor.Ölmeden önce ısrarlı takip şiddetine uğramış Buketin ölüsü de bu yalanla şiddete uğramaya devam ediyor.Basın,haberinin yaratacağı heyecanın peşinde ama gerçek haber hala en kaliteli haberdir.Ailenin bu feryadını herkese duyurmak isteriz

Kadın cinayetlerindeki artışta bireysel silahlanmanın teşviki, silah kullanımının son yıllarda artması ve kadın cinayetlerine karşı somut adımların atılmaması nedenler arasındadır.
Kadına yönelik şiddette en büyük çözüm olan ve kadın örgütlerinin yıllarca süren mücadelesi sonucu yürürlüğe giren 6284 sayılı Koruma Kanunu etkin uygulanmıyor. Şiddete uğrayan kadını korumak için saldırgana en az 1 ay uzaklaştırma kararı çıkartılması; kadına barınak sağlanması, kadına yeni kimlik verilmesi gibi birçok düzenlemeyi içeren 6284 etkin uygulanmış olsaydı bugün kadınlar yaşıyor olacaktı.
Kadına yönelik şiddetin ve kadın cinayetlerinin sebep ve sonuçlarını yıllardır defalarca dile getirdik. Kadınlarla erkekler arası fiili eşitsizlik ve her türlü ayrımcılığın bir sonucu olan erkek şiddetine karşı acil olarak önlem alması gerektiğini belirttik. Ancak önümüze çıkan acı gerçek sorunun çözümünün toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadına karşı bakış açısının değiştirilmesi gerekliliği ve bu konuda bir arpa boyu yol alamamış olmamız.
Aile içinde kadın ve erkeğe biçilmiş kalıplarla ve kadını birey olarak görmeyen anlayışla yetişen çocuklar, yaşamı boyunca şiddet uygulamaya eğilimli olmaktadırlar. Bu kısır döngüyü durdurmak için şiddetle mücadelede kararlı bir devlet politikasına ihtiyaç vardır.
Kadın cinayetlerindeki ve kadına yönelik şiddetteki korkunç artış; bir kişinin annesinin bile diz kapağından dahi tahrik olabileceğini söyleyen; hamilelerin sokağa çıkmasının edepsizlik olduğunu ileri süren; 6 yaşındaki kız çocuğuyla evlenmek mümkündür diyen zihniyetin; kadın üzerinden yürütülen yanlış politikaların sonucudur. Bu olaylar azımsanamaz, küçümsenemez, münferit kabul edilemez.
Kadına yönelik şiddet ve ayrımcılığın sona erdirilmesi için ;
-Devletin kadınlara yönelik her türlü şiddet eylemini açık bir şekilde kınamasını,
-Aile içi şiddeti ve genel olarak kadın ve çocuklara yönelik şiddeti önlemek için kampanyalar, ana-baba eğitim programları başlatılmasını,
-Evde, sokakta, işyerinde yaşanan kadına yönelik şiddetin sorumlularının yargılanmasını ve caydırıcı yasal tedbirler alınmasını,
-Öldürülen ya da şiddet uğrayan kadınların; giydikleri elbiselerin rengi, makyaj yapmaları, evlerine bir saat geç gelmeleri, cep telefonuyla sıkça konuşması gibi nedenler tahrik sayılarak büyük ceza indirimleri uygulanmaktadır. Toplumun en savunmasız kesimi olan kadın ve çocukların yaşam hakkına yönelen suçlarda ceza indirimi uygulanmamasını istiyoruz.
Mücadelemiz kadın cinayetleri ve şiddet son bulana kadar devam edecektir. Biz susmayacağız söz veriyoruz. DEFNE KADIN EMEĞİ DERNEĞİ


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑