fbpx

Avrupa

Published on Mayıs 4th, 2018 | by Avrupa Forum 1

0

Demhat Aksoy: “İsteğim Avrupa’nın İki Yüzlü Mülteci Politikasına Karşı Yaşamak!”

30 Nisan’dan itibaren bekleme süresindeki kötü muamele, yaşam standartlarının mülteciler için düşük seviyede tutulması üzerine açlık grevine başlayan trans mülteci Demhat Aksoy, açlık grevine başlama sürecini Pembe Hayat’a anlattı.

Sosyal medya hesaplarından paylaştığı metinde “transfobi ile yaşarken buraya yerleştikten sonra ırkçılıkla tanıştım” diyerek açlık grevine başladığını duyuran Pembe Hayat üyesi Demhat Aksoy, sadece İsveç’in değil, Avrupa’nın mülteci politikasında iki yüzlü tutumundan bahsediyor. Bekleme süresi boyunca tanınan hakların insancıl olmadığını belirtiyor.

“Özel ihtiyaçlarını yok sayıyor.”

Bekleme süreci boyunca belirli bir miktar maaş verdiğini söyleyen Aksoy, bu paranın ancak yeme-içme ihtiyaçlarını karşılayabildiğini söylüyor. Sosyalleşebilecek bir alan tanımadığını, bunun yanında kişisel bakım gibi ihtiyaçların karşılanamadığını belirtirken, “trans iseniz ihtiyaçlarınız daha da farklı olabiliyor. Makyaj malzemesi bizler için çok önemli. Ancak bize verilen para bu ihtiyacı kesinlikle karşılamıyor.” diye kaydediyor.

“İsteğim Avrupa’nın İki Yüzlü Mülteci Politikasına Karşı Yaşamak!”

Açlık grevi boyunca İsveç Göç İdaresi ile birlikte tüm dünyanın mülteci politikasına karşı ses çıkarmayı şiar edindiğini söyleyen Aksoy, “Eylem metnimde çok genel taleplerimiz var. Çünkü biz kimliklerimizden ziyade insanız ve bazı ihtiyaçlarımız var. Bu ihtiyaçlar içerisinde elbette cinsiyet kimliğimle alakalı taleplerim de bulunuyor. Fakat isteğim, “sadece bana” isteği değildir. Avrupa’nın mülteci politikasındaki iki yüzlülüğünü ifşa etmek ve daha insancıl şartlarda yaşama istemidir.” diyor.

Kaynak: http://pembehayat.org

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑