Türkiye

Published on Aralık 13th, 2017 | by Avrupa Forum 11

0

Deniz Yücel’in avukatı: Ne adil ne de mantıklı

Tutuklu gazeteci Deniz Yücel’in avukatı Ok, Ankara’nın, hakkında 10 aydır iddianame hazırlanmayan müvekkiliyle ilgili AİHM’ye savunma göndermesini eleştirdi. Ok, bu durumun “ne adil ne de mantıklı” olduğunu belirtti.

Türkiye’de 303 gündür tutuklu olan Die Welt muhabiri Deniz Yücel’in avukatı Veysel Ok, gazeteciye yönelik Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde devam eden sürecin en hızlı şekilde tamamlanmasını istiyor. AFP haber ajansına konuşan Ok, “Yücel’in AİHM sürecinin, Türkiye’deki tüm gazeteciler için büyük bir anlamı olduğunu” belirtti.


14 Şubat’ta gözaltına alınan ve 27 Şubat’tan bu yana Silivri Cezaevi’nde tutulan Yücel’in avukatı Ok, bu ay içinde Türkiye’nin Yücel’e ilişkin AİHM’ye verdiği savunmaya da bir yanıt yazacaklarını ifade etti.

Ok, Türk hükümetinin savunmasına ilişkin verecekleri yanıtta, Yücel’in tutukluluğunun neden yasalara uygun olmadığını aktaracaklarını belirtti. Ok, Yücel’in 10 aydır hakkında bir iddianame hazırlanmadan cezaevinde tutulduğuna dikkat çekerek, Türk hükümetinin AİHM’ye Yücel’in tutukluluğuna ilişkin savunma göndermesinin “ne adil ne de mantıklı” olduğu eleştirisinde bulundu.

Ok: Yücel gazetecilik faaliyetleri nedeniyle tutuklu

Avukat Ok, Yücel’in gazetecilik faaliyetleri nedeniyle tutuklandığını ve hakkındaki iddiaların yaptığı haberlere dayandırıldığını belirtti.Türkiye’nin de taraf olduğu Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi gazeteciliğin yargılanmasına izin vermiyor.

Türk hükümeti, hakkında iddianame hazırlanmadan tutuklu bulunan Die Welt gazetesi Türkiye muhabiri Yücel’in tutukluluğuna ilişkin AİHM’ye bir savunma gönderdi. AİHM’nin talebi üzerine 28 Kasım’da gönderilen 51 sayfalık savunma metninde Türk hükümeti, gazetecinin tutukluluğunu savunarak bunun “gerekli ve orantılı” olduğunu belirtti.

Yücel’in AİHM’ye yaptığı şikayet başvurusu üzerine istenen ve daha önce Türk hükümeti tarafından iki kez ertelenen savunmada, Yücel’in tutukluluğunun gazetecilik faaliyetleri ile ilgili olmadığı savunuldu. Metinde, “Deniz Yücel’in terör örgütlerinin amaçları ile uyumlu hareket ettiği, terör örgütlerinin lehine propaganda yaptığı, Kürt ve Türk toplumları arasındaki anlaşmazlıkları kışkırtma amaçlı davranışlarda bulunduğu” şüphesinin oluştuğu iddia edildi.

Ayrıca savunmada, Yücel’in Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın e-postalarına siber saldırı düzenleyen bir hacker grubu ile de iletişimi olduğu öne sürüldü.

AİHM Türkiye’den gerekçe istedi

AİHM, Türkiye’den Yücel’in tutukluluğunun neden uzun sürdüğünü gerekçelendirmesini istemişti. Savunmada, Türkiye’deki olağanüstü hal koşulları ve mahkemenin üzerindeki iş yükü dikkate alındığında bunun “son derece anlaşılabilir bir durum” olduğu vurgulandı. Türk hükümeti AİHM’den Yücel’in şikayetini geri çekmesini istedi.

Die Welt gazetesinin Türkiye muhabiri Yücel, Albayrak’ın e-postalarına yönelik yapılan haberler kapsamında yürütülen soruşturmada, kendi isteğiyle ifade vermeye gittiği emniyette 14 Şubat’ta gözaltına alınmıştı.

Ancak Yücel, PKK liderlerinden Cemil Bayık ile yaptığı röportaj gerekçe gösterilerek “terör propagandası yapmak ve halkı kin ve düşmanlığı tahrik etmek” suçlamalarıyla 27 Şubat’ta tutuklanmıştı. Türk ve Alman vatandaşı olan Yücel’in tutuklanması Almanya ile Türkiye ilişkilerine büyük zarar verdi. Federal hükümet Yücel’in serbest bırakılması için girişimlerde bulunuyor.

AİHM sözcülerinden birinin açıklamasına göre, mahkemeden Yücel’e ilişkin bir karar çıkmasının aylar alabileceği belirtiliyor.

Kaynak: DW

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑