Türkiye

Published on Ekim 20th, 2017 | by Avrupa Forum 11

0

Deniz Yücel’in avukatları gelişme beklentisi içinde

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin Türk hükümetine Deniz Yücel’le ilgili olarak savunma hazırlaması için tanıdığı süre 24 Ekim Salı günü sona eriyor.

Alman Die Welt gazetesinin İstanbul’da tutuklu bulunan Türkiye muhabiri Deniz Yücel’in avukatları, konuyla ilgili gelişme beklentisi içinde. Alman Haber Ajansı’na (dpa) konuşan avukatlardan Veysel Ok, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) yaptıkları başvuruyla ilgili ilerleme kaydedileceğini umduklarını söyledi. AİHM’in Türk hükümetine Deniz Yücel’le ilgili olarak savunma hazırlaması için tanıdığı süre 24 Ekim Salı günü sona eriyor. Ancak tanınan sürenin uzatılması da mümkün.


AİHM’e hızlı bir şekilde karar vermesi çağrısında bulunan Ok, mahkemenin tutuklu gazeteciler hakkındaki karar sürecini hızlandırması gerektiğini söyledi. AİHM’in yaklaşık sekiz aydır tutuklu bulunan Yücel’in başvurusunu ne zaman değerlendireceği belirsizliğini koruyor. Mahkeme temel hakların ihlal edildiği yönünde karar aldığı takdirde; Türkiye, Avrupa Konseyi üyesi olarak, Yücel’in tutukluluk durumuna son vermekle yükümlü.

İddianame hâlâ hazır değil

Türkiye’de savcılığın Deniz Yücel ile ilgili olarak hâlâ bir iddianame hazırlamamış olmasını eleştiren avukat Ok, “Bir iddianame olsa, en azından Deniz’e yönelik suçlamaların ne olduğunu, neye dayandırıldığını ve ne gibi delillerin olduğunu bilirdik” diyor. Dosyada gizlilik kararı olduğunu belirten Ok, “Bu nedenle Deniz hakkında ne gibi bir soruşturma yürütüldüğünü de bilmiyoruz” şeklinde konuşuyor.

Türkiye, AİHM’in ihlal belirlediği ülkeler arasında en ön sıralarda yer alıyor. Ayrıca mahkemenin kararlarının uygulanmasında da Türkiye en geriden gelen ülkelerden. Türkiye aleyhine bugüne kadar 2 bin 800’e yakın ihlal kararı alındı. 2016 yılı verilerine göre, bu kararların yarıya yakını henüz uygulanmış değil.

Kaynak: DW

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑