Almanya

Published on Mayıs 8th, 2018 | by Avrupa Forum 2

0

Denizler Stuttgart’ta anıldı

Stuttgart DİDF; Denizleri anmak, “8 Mayıs Faşizme Karşı Zafer Günü”nü kutlamak için kültürel bir etkinlik gerçekleştirdi.

Ali ÇARMAN (Stuttgart)

Büyük bir kalkışma ve direnişin ortaya çıkmasını sağlayan 68 Hareketi’nin 50. yılı nedeniyle toplantılar, sergiler, konferanslar ve TV programları gerçekleşmeye devam ediyor.


Stuttgart DİDF bu temelde Denizleri anmak, “8 Mayıs Faşizme Karşı Zafer Günü”nü kutlamak için kültürel bir etkinlik gerçekleştirdi. Altes-Feuerwehrhaus salonunda saat 15.00’de başlayan etkinliğe 200’den fazla genç, kadın ve emekçi katıldı. Program başlamadan önce ve mola esnasında 68 Hareketi’nin resim sergisi önünde toplanan katılımcılar, fotoğraflar üzerine bolca tartışmalar yaptılar.

Deniz ve yoldaşları başta olmak üzere, yeni bir dünya mücadelesinde yaşamını feda edenler anısına bir dakikalık saygı duruşu ile başlayan etkinlikte sahneye ilk çıkanlar Böblingen Müzik Okulu’nun öğrencileri oldu. Gençlerden oluşan grubun müzik ziyafeti dinleyilerin beğenisini kazandı.

Almanya’da faşizme karşı mücadelede önemli bir kuruluş olan VVN sözcüsü Janka Kluge konuşmasında; 8 Mayıs Zafer Günü’ne göndermelerde bulunarak günümüze geldi. Son dönemlerde artmakta olan ırkçılığa dikkat çekerek “Birlik olursak ırkçılığı engelleriz” dedi. Sözünü, bu hfata cumartesi günü, 12 Mayıs’ta ırkçı parti AfD’ye karşı yapılacak eyleme çağrı ile tamamladı.

 

“Denizlerin özlemleri bizlerin de özlemi”

Şiir grubu ve sinevizyon gösteriminden sonra Stuttgart DİDF ve DİDF Gençlik adına Zeki Capci gecenin anlamını vurgulayan konuşmasını yaptı. Programın sunuculuğunu başarıyla gerçekleştiren Gülay Bulut, zaman zaman şiirler okuyarak alkışlar aldı.

Capci konuşmasında; “68 Hareketi’nin en önemli özelliği, uluslararası bir hareket olmakla birlikte, işçi-öğrenci dayanışması ve kadın-erkek eşitliği konusunda ciddi atılımlar içinde olması idi. Denizlerin özlemleri bizlerin de özlemi. Ve nerede bulunuyorsak bulunalım, haksızlığa, baskılara ve sömürüye karşı dünyayı değiştirmek için örgütlenmeliyiz. Denizleri anmanın anlamı budur” diyerek, katılımcıları DİDF‘in çalışmalarına davet etti.

Metin-Kemal Kahraman’lar alkışlar eşliğinde sahneye çıktılar. Seslendirdikleri her parçanın hikayesini bir iki cümle ile anlattılar. Uzun bir süre sahnede kalan Kahraman’lar, “Deniz koydum adını” parçası ile alkışlar eşliğinde sahneden inerek sevenleriyle bolca resim çektirdiler.

Türkiye’de yeni bir seçim döneminde olduğumuz ve demokrasiye doğru bir adımın atılabilmesi, tek adam rejimine dur demek için, özgürlükler ve barış için HDP’nin desteklemesi çağrısı ile etkinlik son buldu.

   

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑