fbpx

Türkiye

Published on Kasım 27th, 2019 | by Avrupa Forum 7

0

Dersim Belediyesi’nden Kadın Çalışanlara Regl İzni

Dersim Belediyesi, kadın çalışanlara ayda bir gün ücretli regl izni hakkı tanıdı. Belediyeden yapılan açıklamada, benzer kararların çalışma alanlarında artması ve daha ileriye taşınması için çaba harcanacağı ifade edildi.

Dersim Belediyesi Kadın Meclisi ve Toplumsal Cinsiyet Eşitlik Komisyonu, kadın belediye çalışanlarına her ay bir gün ücretli regl izni hakkı tanıdı.

Belediye meclis salonunda Belediye Başkan Yardımcısı Canan Ay Doğan, kadın çalışanlar ve DİSK Genel İş Şube Başkanı Şükran Yılmaz bir araya gelerek protokol imzaladı.

“Bilindiği üzere Belediye Kadın Meclislerimiz kadınların her alanda özneleşerek iradeleşmesini esas alarak kadın haklarını savunur.

“Bu anlamda kadınların güncel taleplerini tespit edip, bu sorunları çözmeyi önümüze hedef koyup eylül ayı içerisinde yapılan Belediye Meclis toplantısında Toplumsal Cinsiyet Eşitlik Komisyonu kurulması kararı almıştık.

“Belediyenin tüm hizmetlerinin ve gerçekleştireceği projelerin, her türlü ayrımcılığa karşı cinsiyet eşitliğini esas alacak biçimde dizayn edilmesine katkı sunmak için kadın meclislerimiz ve komisyonumuz bu çalışmalarını sürdürüyor.

“Bu anlamda toplumsal cinsiyet eşitliği ilkemize dayanarak kadınlar kadın çalışanlarımıza her ayın belirledikleri bir günü menstrüasyon (regl) izni verme kararı almış bulunmaktayız.

“Benzer kararların çalışma alanlarında artması ve daha ileriye taşınması için çaba harcayacağımızı belirterek bu çalışmaların artmasını dileriz.” Kaynak: bianet.org


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑