Ekoloji

Published on Ağustos 8th, 2019 | by Avrupa Forum 14

0

Dersim madenlere direniyor

145 maden projesinin bulunduğu Dersim’de 44 bin hektarlık alan ranta açılma tehlikesi ile karşı karşıya

Dersim, Ovacık, Hozat, Çemişgezek ve Dersim merkez sınırları arasında yer alan 44 bin hektarlık devasa bir alandaki ormanlık alanın tamamına yakınının yok edilme tehlikesi ile karşı karşıya. Maden arama ruhsatı verilen saha 42 bin hektar büyüklüğündeki Munzur Milli Parkı’ndan daha büyük. Arama ruhsatı verilen sahanın bir kısmının florasında 1900 çeşit bitki tespit edilmiş. Bunlardan 43 çeşidi Munzur Dağları’na, 227 çeşidi Türkiye’ye özgü endemik türlerden oluşuyor.

Cumhuriyet’ten Kayhan Ayhan’ın haberine göre
Munzur Koruma Kurulu Temsilcisi Hasan Şen, gündeme gelen maden ruhsatlarının daha önce verildiğini, şu an için bölgede yeni maden ruhsatı verilmesinin ve maden için bir çalışmanın söz konusu olmadığını belirterek “Bu ruhsat tüm Dersim dağları için verilmiş. Toplumun itirazı ve tepkisi sonucu geri adım atıldı” dedi. Bölgede gerçekleştirilmek istenen altın, bakır, gümüş, molibden, kurşun, çinko ve krom gibi madencilik faaliyetleri sonucunda kentin tamamının olumsuz etkileneceğini belirten Şen, “‘Ovacık, Hozat, Çemişgezek ve Dersim merkez sınırları arasında yer alan 44 bin hektarlık devasa bir alandaki ormanlık alanın tamamına yakınının yok edilmesi ve yapılacak kazılar ve açılacak dev çukurlarla madenlere ulaşılması hedeflenmektedir” dedi. Dersim’in Türkiye’de en büyük kazı çalışmalarının yapıldığı yere dönüşeceğini kaydeden Şen, şöyle devam etti:


“Madenlere ulaşmak ve ayrıştırmak için kullanılacak siyanür başta olmak üzere her türlü ayrıştırıcı kimyasallar toprağımızı, suyumuzu, havamızı, bitkilerimizi, canlılarımızı ve bizi zehirleyecektir. Bu alanlar içerisinde etkilenme sahasına giren 30’u aşkın köy ve mezra tamamen haritadan silinecektir. Bugün Dersim coğrafyası için ortaya atılan bu yıkım projelerine hep birlikte dur dememiz gerekiyor. Bu konuda herkese sorumluluk düşüyor.”

Dersim Baro Başkanı Kenan Çetin de maden arama sahalarından etkilenecek köylülerle çalışma yapacaklarını aktardı.

Dersim’deki maden sahaları

Ovacık Topuzlu köyü. Ruhsatlandırılan alanın büyüklüğü: 70.240 dönüm. Çıkarılması planlanan madenler: Altın, bakır ve molibden ocağı haritadan silinecek alanlar: Cevizlidere, Karataş ve Söğütlü köyleri.

Ovacık Karayonca köyü. Ruhsatlandırılan alanın büyüklüğü: 116.250 dönüm. Çıkarılması planlanan madenler: Altın, Bakır ve Molibden Ocağı Haritadan silinecek alanlar: Aşlıca, Sarısaltık, Kurukaymak, Yüceldi, Buzlutepe ve Uzundal köyleri.

Ovacık Karaoğlan köyü. Ruhsatlandırılan alanın büyüklüğü: 10.710 dönüm Çıkarılması planlanan madenler: Bakır, Kurşun ve Çinko Madeni Haritadan silinecek alanlar: Doludibek ve Aktaş köyleri.

Ovacık Topuzlu Köyü. Ruhsatlandırılan alanın büyüklüğü: 65.210 dönüm. Çıkarılması planlanan madenler: Bakır Ocağı Haritadan silinecek alanlar: Halitpınar, Karataş, Kozluca, Bilgeç.

Dersim Geyiksuyu köyü. Ruhsatlandırılan alanın büyüklüğü: 171.070 dönüm Çıkarılması planlanan madenler: Bakır ve Gümüş Madeni Haritadan silinecek alanlar: Geyiksuyu, Atadoğdu, Taşıtlı, Uzundal, Karaoğlan, Aşlıca, Garipuşağı, Aktaş, Elgazi ve Aktaş köyleri.

Pertek Kolonkaya köyü bölgesinde 1960 hektarlık bir sahada krom madeni işletme ruhsatı alındı.

Pertek Tozkoparan projesi için ruhsatlandırılan alanın büyüklüğü ise 1982 hektar. Pertek ilçesi Yeniköy-Akbayır köyleri (Cankurtaran) bölgesinde yer alan tepelerden başlayacak olan proje sınırları Tozkoparan köyü hudutlarının da bir kısmını içine alarak Çevirme ve Günboğazı sınırlarına kadar uzanacak. Bu sahada bakır, gümüş gibi önemli madenler için çalışmalar yürütülüyor.

Ovacık ilçesi Kızık Köyü bölgesinde yürütülecek madencilik çalışmasında altın ve gümüş madeni aramak ve çıkarmak için 819 hektarlık bir sahaya ruhsat alındı.

Pülümür ilçesi ile Ovacık ilçeleri arasında krom ve bakır madenciliği projeleri…

Munzur’daki maden izinlerine karşı imza kampanyası

Munzur dağlarının tamamının maden sahası ilan edilmesine karşı imza kampanyası başlatıldı.  

Change.org üzerinden “Munzur dağı maden ocakları kararı iptal edilsin Türkiye’nin en sağlıklı içme suyu alanı” başlığı ile başlatılan kampanyayı kısa sürede 3 bine yakın kişi imzaladı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın kararı iptal etmesinin istenildiği kampanyada Dersim’ in doğal güzelliğine değinildi.  

Öte yandan Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF) Türkiye tarafından da Munzur’a dikkat çekildi.    WWF Türkiye’nin sosyal medya hesaplarından #MunzuraDokunma etiketi ile yapılan paylaşımlarda, Kaz Dağları gibi, Munzur’daki ekolojik sistemlerin de madencilik faaliyetleri nedeniyle tehdit altında olduğu belirtildi.

Kaynak : Yeni Yaşam / Mezopotamya Ajansı

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑