fbpx

Ekoloji

Published on Temmuz 12th, 2020 | by Avrupa Forum 11

0

Dersim’de şimdi de arkeolojik sit alanına taş ocağı

Köylüler, ‘Su kaynaklarımız oradan geliyor. Tarihi yerlerimiz, bizim ziyaretlerimiz var orada. İnançsal olarak kutsal bir yer bizim için. Taşocağı açıldığı zaman buralar yok olacak’ dedi.

Dersim’de Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından açılan dağ keçilerini avlama ihalesinin kamuoyu tepki sonrası iptal edilirken, şimdi de Mazgirt ilçesindeki 2011 yılında 1. derece arkeolojik sit alanı ilan edilen İndere bölgesindeki 10 hektarlık alan, 5 yıllığına hammadde üretimi için Karayolları 8. Bölge Müdürlüğü’ne verildi. Köylüler, “Hasankeyf gibi burasının da taşocağı aracılığıyla yok edilmesini istemiyoruz. Burası ikinci Hasankeyf olmasın” diyerek tepkilerini dile getirdi.

Cumhuriyet’ten Kayhan Ayhan’ın haberine göre daha önce yine taş ocağı için faaliyete başlanan bölgedeki çalışmalara köylüler direnince projeden vazgeçilmişti. Karabulut Köyü Muhtarı Soner Bulat, “Su kaynaklarımız oradan geliyor. Meralarımızın bir kısmı orada. Ekili alanlarımıza zarar verecek. Tarihi yerlerimiz, bizim ziyaretlerimiz var orada. İnançsal olarak kutsal bir yer bizim için. Taşocağı açıldığı zaman buralar yok olacak. Karayolları 8. Bölge Müdürlüğü’ne dilekçe yazdık. Daha önce de burada taşocağı açmak istediler ancak bizim tepkimiz nedeniyle vazgeçtiler. Umarım bu sefer de öyle olur. Yetkililerin sesimizi duymasını istiyoruz” diye konuştu.

MUHTAR: TUNCELİ MÜZE MÜDÜRÜ KAZI BAŞLATACAKLARINI SÖYLEDİ

Güneyharman Köyü Muhtarı Önder Alim de “Taşocağına ayrılan bölge kuzeyde ve bu bizim rüzgârımızı kesecek. Köyümüz için kirliliğe neden olacak. Hayvancılık ve tarımla geçiniyoruz. Taşocağı açılırsa biz burada yaşayamayız.

Köyümüzü terk etmek zorunda kalacağız. 10 yıl önce yapılan çalışmanın çirkinliği de gözümüzün önünde duruyor. Burası tarihi açıdan önemli mağaraların bulunduğu eski bir yerleşim yeri. Bu nedenle sit alanı olmuştur.

Tunceli müze müdürü ile de görüştük. Kazı başlatacaklarını söylediler. Oranın bozulmamasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Kaynak : Artı Gerçek

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑