fbpx

Türkiye

Published on Mart 15th, 2020 | by Avrupa Forum 20

0

Devrimci kurumlardan sığınmacılar ve savaş politikalarına ilişkin çağrı

İdlib’de yaşanan son çatışmalı sürecin ardından Yunanistan sınırındaki sığınmacılara ve AKP’nin savaş politikalarına karşı çağrıda bulunan bir çok parti ve platform, savaş politikalarının son bulmasını istedi. Çağrı metniyle savaşa değil sağlığa bütçe ayrılması istendi.

AF Haber Merkezi

AKP’nin Suriye’de uyguladığı savaş politikalarının son bulmasını isteyen bir çok siyasi parti, dernek ve platform yayınladıkları çağrı metniyle savaşa değil sağlığa bütçe ayrılmasını istedi.

Türkiye İşçi Partisi, Halkların Demokratik Partisi, Devrimci Hareket, Devrimci Anarşist Faaliyet, AKA-DER, Kaldıraç, Toplumsal Özgürlük Partisi, Sol Parti, Halkevleri, Emek Partisi, Ezilenlerin Sosyalist Partisi, Devrimci Parti, Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi imzası taşıyan çağrı metninde şu ifadeler yer aldı: 

“Demokratik Kamuoyuna 
Çağrımızdır! 
Biz diyoruz ki; 
– Suriye’deki işgal girişimi son bulsun! 
– Mültecilerin pazarlık malzemesi yapılmasından derhal vazgeçilsin! 
– Savaş politikaları son bulsun! 
– Savaşa değil sağlığa bütçe ayrılsın! – Suriye’de savaş siyaseti son bulsun! 

Suriye’de on yıldır devam eden savaş, her geçen gün gittikçe daha can yakıcı bir hal  almaktadır. Bu yakıcılık kendini mülteciler, ölen binlerce insan, o insanların ailelerine kalan  acılarla kendini göstermektedir. Bugün geldiğimiz noktada, askerler Saray Rejimi’nin çıkarları  için ölüme yollanmakta, binlerce ailenin evine ateş düşmektedir. Erdoğan, bu ülkenin evlatlarını, ülkesine sığınmış mültecilerin hayatlarını emperyalistlerle kurduğu pazarlık  masalarının kozu haline getirmekte ve bu uğurda ölüme yollamaktadır. 
Ülkeyi içine soktukları batakta gittikçe derine batıran iktidar, halkı içine soktuğu geleceksizliğin üstünü örtmek ve bölgesel çıkarlarını korumak adına binlerce insanı ölüme yollamaktan geri durmamaktadır. Sınırları tek taraflı açmış ve başta Suriyeliler olmak üzere binlerce mülteciyi ölümle yüz yüze kaldıkları bir kaçışa sürüklemiştir. Üstüne üstlük, dünyanın her yerinde koronavirüs salgını binlerce ölüme sebep olurken, bu virüs ülkemize de sıçramışken savaşa, kanala bütçe ayıran hükümetin Dünya Sağlık Örgütü’nün pandemi olarak tanımladığı bu salgın için hälā hastanelerde yeterli virüs tespit kitlerinin bulunmasına bütçe ayırmamış olması iktidarın önceliklerini bir kez daha gözler önüne sermektedir. 
Bu bağlamıyla; iktidar derhal savaşa bütçe ayırmaktan vazgeçmeli, askerler Suriye topraklarından geri çekilmeli ve özellikle covit 19 virüse karşı mücadeleye ve sağlığa būtçe ayırmalıdır. Ayrıca virüse karşı alınan tedbir kitlesel etkileşimi azaltmak olarak ilan ediliyorsa o zaman halkın tamamının ücretli izne çıkarılarak iş yerlerine gidilmesi engellenmeli ve temel ihtiyaçlar kamu tarafından karşılanmalıdır. Bunun da tek yolu savaşa ayrılan bütçenin sağlığa  yönlendirilmesidir. 
Bizler aşağıda imzası bulunan kurumların Kadıköy temsilcileri, şubeleri ve ilçe örgütleri olarak; Savaş karşıtı her sesin yasaklandığı, mültecilerle dayanışmanın, sınırda yaşanan hak ihlallerinin ifşa edilmesinin suç olarak gösterildiği, pandemik bir virüsün salgın olduğu şu ortamda, bütün demokratik kurumları ve bireyleri bu eksen çerçevesinde birleşik bir mücadele hattı örmeye, savaş karşıtlığını beraber örgütlemeye çağırıyoruz”

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑