Almanya

Published on Eylül 13th, 2018 | by Avrupa Forum 2

0

DİDF: Aşırı sağa göz kırpan Seehofer derhal istifa etmeli!

Avrupa’daki Türkiyeli göçmenlerin örgütlenmelerinden olan Demokratik İşçi Dernekleri federasyonu (DİDF) Yönetim Kurulu, yaptığı açıklamayla, aşırı sağa göz kırptığını iddia ettiği CSU Başkanı Horst Seehofer’in istifasını istedi.

Merhaba (Köln)

Demokratik İşçi Dernekleri federasyonu (DİDF) Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklama şöyle:


Aşırı sağa göz kırpan Seehofer derhal istifa etmeli!
Ülkenin iç güvenliğinden sorumlu bakan olan CSU Başkanı Horst Seehofer, Chemnitz’de binlerce Neonazinin bir araya gelerek gövde gösterisi yapması, Hitler selamı vermesi ve göçmen avına çıkmasında bir sorun görmediğini söylerken, göçü de “Almanya’daki sorunların anası” olarak ilan etti.
Bu hareketiyle ırkçı-faşist hareketlere karşı hoşgörülü olduğunu açıkça ortaya koyan Seehofer, başta sığınmacılar olmak üzere bütün göçmenlere karşı ise nefret beslediğini böylece bir kez daha ortaya koymuş oldu. Almanya’nın sınırlarının göçmenlere kapatılmasını isteyen, bu olmayınca da Bavyera sınırlarında kontroller başlatan Seehofer, son aylarda Avrupa’daki sağcı-milliyetçi politikacılarla sık sık boy gösterdi. Daha önce Avusturya ve Macaristanlı aşır sağcılarla görüşen Seehofer, son olarak da partisinin meclis grup toplantısına sağcı Danimarka Başbakanı Lars Lokke Rasmussen ve Donald Trump’un Almanya’daki elçisi Richard Grenell’i davet etti.
Avrupa’daki sağcı, göçmen düşmanı partilerin temsilcileriyle bir araya gelmekten çekinmeyen Seehofer’in, ırkçıların gövde gösterisi yaptığı ve buna karşı mücadelenin devam ettiği koşullarda, göçü “bütün sorunların anası” ilan etmesi, açıktır ki bütün göçmenleri ırkçı-faşistlerin hedefi haline getirmiştir. Göçmenlerin de güvenliğinden sorumlu bir bakanın, sağa göz kırpması, onların söylemlerini kullaması, göçmenleri hedef göstermesi kabul edilemez ve Almanya’nın böyle bir bakana ihtiyacı yoktur. Seehofer’in açıklamalarını kabul etmeyen Başbakan Merkel bakanını eleştirmekle kalmamalı, derhal görevden almalıdır.
Bu yapılmadığı takdirde, başta Seehofer ve partisi olmak üzere değişik sağ-milliyetçi güçler yapılan açıklamalardan güç alacak, göçmenlere karşı ırkçı söylemleri daha yüksek perdeden dillendirmeye devam edecekler.
Açıktır ki, göç ve göçmenler bu ülkedeki sorunların ana kaynağı değil, zenginliğidir. Sorunların ana kaynağı savaş, militarizm, silah satışı, sosyal kısıtlamalar, işsizlik, yoksulluk ve ayrımcı politikaları halka dayatan partiler ve politikacılardır.
Almanya’da yaşayan Türkiye kökenli göçmenler olarak düşmanca söylemlere karşı sessiz kalmayacağız. Haftalardır değişik kentlerde sığınmacılara insanca yaşam koşullarının sağlanmasını isteyen, ırkçılığa ve yabancı düşmanlığına karşı sokağa çıkan binlerce antifaşistin, demokratın, ilericinin talepleri bizlerin de talepleridir.
Göçmenleri hedefe koyan, ayrımcı ve bölücü politikaları körükleyen, ırkçı saldırılarda bulunan Neonazilere karşı, Alman halkının, gençliğinin verdiği mücadele aynı zamanda bizin de mücadelemizdir.
Bu vesileyle, bir kez daha Almanya’da yaşayan Türkiye kökenli göçmenleri ırkçı saldırılara, ayrımcılığa ve her türden haksızlığa karşı düzenlenen gösterilere katılmaya davet ediyoruz.

Demokratik İşçi Dernekleri federasyonu (DİDF)
Yönetim Kurulu

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑