Almanya

Published on Ocak 5th, 2020 | by Avrupa Forum 2

0

DİDF: İran’a karşı saldırılar derhal durdurulsun!

Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu (DİDF) Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklamada, İran’a yönelik saldırıların durdurulması çağrısı yapıldı.

AF Haber Merkezi


Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu (DİDF) Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklama şöyle:

İran’a karşı saldırılar derhal durdurulsun!

ABD’nin İranlı General Kasım Süleymani ile Haşdi Şabi’nin Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi Mühendis’i Bağdat Havalimanı’nda bir suikastla öldürmesi bölgede savaş ve çatışma potansiyelini daha da büyütmüş durumda. Uzunca bir süredir İran üzerinde ekonomik ve siyasi baskıyı artırmak için elinden geleni yapan ABD, şimdi bir savaş nedeni sayılabilecek bir suikasta imza atmıştır. ABD’nin bu saldırgan tutumunu ve katliamı kınıyoruz. ABD tüm Orta Doğu’dan derhal çekilmelidir.

İran’ın Irak ve Suriye’deki etkisini azaltmaya yönelik suikast kabul edilecek bir durum değildir. Bu türden cinayetlerin biriken sorunları çözmek yerine daha da alevlendirdiği tarihte pek çok kez görülmüştür.

ABD’nin işgal ve savaş politikası Afganistan, Irak ve Libya’da görüldüğü gibi yüzbinlerce insanın katledilmesine, on milyonlarca insanın yerinden yurdundan edilmesine, istikrarsızlıklara, İslamcı terör örgütlerinin güçlenmesine yol açtığı açık olarak ortadayken, İran’a benzer bir askeri mücadelenin sonuçları daha sarsıcı olacaktır.

İran’a yönelik bir müdahale hem İran hem de ABD içerisinde yükselen toplumsal muhalefet hareketini bastırmanın bir aracı olarak gerici güçler tarafından kullanılacağı da bugünden görünüyor. Kısa bir süre önce zamlara karşı İran’da ortaya çıkan toplumsal hareket, “yabancı güçlerin kışkırtması” olduğu öne sürülerek şiddetle bastırıldı. Denilebilir ki, ABD emperyalizminin 40 yıldan fazla bir süredir İran’a yönelik izlediği saldırgan politika gerici, otoriter Molla rejiminin ayakta kalmasını sağlamıştır. İşsizlik ve yoksulluğun dayatıldığı İran halklarının rejimle hesaplaşmasını engellemiştir. Ortaya çıkan her toplumsal hareket rejim tarafından ABD işbirlikçisi ilan edilerek kanla bastırılmıştır.

Bir süredir İran’ı açıktan askeri ve ekonomik olarak hedefe koyan, imzalanan Nükleer Anlaşmayı tek taraflı olarak iptal eden ABD Başkanı Donald Trump, askeri müdahale ya da gerilimle bu yılın sonunda yapılacak seçimler öncesinde desteğini artırmanın politikasını izliyor. İçeride gelecek korkusu yaşayan geniş emekçi kesimlerin ve silah tekellerinin desteğini bu şekilde arkasına almayı planlıyor. Silah tekellerinin kasasını dolduracak muhtemel bir işgal girişimi, bütün bölgeyi büyük bir savaşın içerisine sürükleyecek, tüm dünya halkları bu savaşın bedelini ödeyecektir.

Yeni bir savaşın çıkmaması için, bütün uluslararası kurumların, insan hakları ve savaş karşıtı örgütlerin zaman geçirmeden İran’ı işgal planlarına açık olarak tutum alması gerekiyor.

Bütün emperyalist ülkelerin Orta Doğu’dan çekilmesi, bölge haklarının barış içinde yaşamı tesis etmesinin ilk adımı olacaktır. Bugüne kadar emperyalist devletlerin işgal ve savaş politikalarına karşı Almanya’daki barış hareketinin parçası olan federasyonumuz, Almanya’da yaşayan bütün savaş karşıtlarını İran’a yönelik müdahale girişimlerine karşı çıkmaya çağırıyor. Alman hükümeti de gerilimin düşürülmesi, savaş yerine diyalogla sorunların çözülmesi için açık tutum belirlemeli ve bölgedeki askerlerini geri çekmeli, bölgeye silah satmaktan derhal vazgeçmelidir.

Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu (DİDF)

Yönetim Kurulu

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑