Almanya

Published on Ocak 27th, 2019 | by Avrupa Forum 2

0

DİDF: Venezuela’da darbe girişimine hayır!

Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu (DİDF), yaptığı yazılı açıklamayla “Venezuela’da darbe girişimine hayır!” dedi.

AF (Köln)


Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu (DİDF) Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklama şöyle:

Venezuela’da darbe girişimine hayır!
Venezuela’da Parlamento Başkanı Juan Guaido’nun seçimleri yok sayarak kendini devlet başkanı ilan etmesi meşru değildir . Bu girişim Venezuela’yı iç savaş ve kaos ortamına sürüklemekten başka bir anlam ifade etmiyor.
ABD yıllardır Venezuela’yı karıştırmak için, halk düşmanı güçleri açıktan desteklemektedir. Gerici güçler Maduro yönetimini devirmek için çeşitli şekillerde darbe girişimine zemin hazırlamaya çalıştılar. ABD uyguladığı ambargo ile ülkenin ekonomisini sarsmaya, böylece darbe girişiminde bulunanların gelişmesine olanak sağlamıştır.
Bugün Maduro hükümetine yönelik kimi eleştiriler haklı olabilir. Ancak bu eleştiriler hiç bir şekilde darbe girişimini haklı kılmaz. Bugün darbeci Guaido’yu destekleyen ABD ve diğer emperyalist güçlerin amacı demokrasi ve yoksulluğa karşı mücadele değildir. Venezuela’nın başta petrol olmak üzere yeraltı ve yer üstü zenginliklerine kimin el koyacağı kavgasıdır. ABD emperyalistleri bu amaçla 2002’de de Hugo Chavez’i devirmeye çalışmış, ancak başarılı olamamıştı.
Guaido’yu destekleme gerekçesi olarak kullanılan “Maduro meşru değildir”, “Demokrasi için yeniden seçimler yapılması gerekir” gibi ifadeleri asla samimi değildir. Ortadoğu’yu kan gölüne çevirenler, Latin Amerika’da da aynı oyunu oynamaya çalışıyorlar. Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas’ın da aynı gerekçelerle darbecilere destek vermesi kabul edilemez. Bu tutum Almanya’nın da bölgeyi kaos ve çatışmaya çekmek için canla başla çalıştığı anlamına geliyor. Bu nedenle kamuoyunu hükümetin bu tutumunu protesto etmeye çağırıyoruz.
Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu olarak; Venezuela’daki darbe girişimini kınıyoruz. Başta ABD olmak üzere tüm emperyalist güçler Venezuela’dan elini çekmelidir. Darbe girişimine ve emperyalist müdahaleye karşı sokağa çıkan Venezuela halkının yanındayız.

DİDF YÖNETİM KURULU

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑