fbpx

Almanya

Published on Kasım 27th, 2019 | by Avrupa Forum 20

0

DİDF: VVN-BdA ile dayanışma içindeyiz

Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu (DİDF) yayınladığı açıklamayla, VVN/BdA’nın kamu yararına statüsünün iptal edilmesinin tam bir skandal olduğunu belirtti.

AF Haber Merkezi

Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu (DİDF) Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklama şöyle:

VVN/BdA’nın kamu yararına statüsünün iptal edilmesi tam bir skandaldır

Almanya’nın en köklü örgütlerinden biri olan Nazi Rejimi Takibatına Uğrayanlar Derneği – Antifaşsitler Birliği’nin (VVN-BdA) “kamu yararına faaliyet yürüten dernek” (Gemeinnützigkeit) statüsünün Berlin Vergi Dairesi tarafından iptal edilmesi kabul edilemez.

70 yıldan fazla bir süredir antifaşist mücadele yürüten, kurucularının çoğunun Hitler faşizm döneminde toplama kamplarında tutulan bir derneğin, Bavyera Anayasayı Koruma Örgütü tarafından “aşırı solcu” diye damgalanması, sonra da bunun dayanak yapılarak “kamu yararına” statüsünün iptal edilmesi tam bir skandaldır.

Faşist örgütlerin, ırkçılığın, sağ popülizmin ve yabancı düşmanlığının güç topladığı bir dönemde VVN-BdA’nın maddi açıdan faaliyet yürütmesini imkansızlaştırmak anlamına gelen karar derhal iptal edilmelidir. Derneğe onbinlerce Euro vergi cezasının kesilmesi ve bağış toplamasını engelleyen bu karar, en çok faşist örgütleri sevindirmiştir. Çünkü karar antifaşist faaliyetlerde bulunma, eylemlere katılmayı “aşırı sol” olarak damgalıyor, kriminalize ediyor ve faşizme karşı mücadelenin zayıflamasını hedefliyor.

Faşizme karşı mücadele geçmişte olduğu gibi bugün de asla suç değil, toplumsal görevdir. Bu nedenle antifaşistlerin değil, ırkçı-faşist düşünceyi yayan dernek ve partilerin “kamu yararı” adı altında devletten yardım almasını engelleyen düzenlemelerin yapılması ve bu örgütlerin yasaklanması gerekiyor. Ülkenin tarihi bunu gerektiriyor.

Almanya’daki antifaşist mücadelenin parçası olan Demokratik İşçi Dernekler Federasyonu (DİDF) olarak, VVN/BdA hakkında verilen kararın derhal geri alınmasını, örgütün istihbarat tarafından takip edilmesinin son bulmasını talep ediyoruz.

Yıllardır pek çok alanda birlikte çalıştığımız, mücadele ettiğimiz VVN-BdA ile tam bir dayanışma içinde olmaya devam edeceğiz.

Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu (DİDF)

Yönetim Kurulu

Köln, 26.11.2019

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑