Almanya

Published on Şubat 10th, 2017 | by Avrupa Forum 3

0

Die Linke Eş Başkanı Bernd Riexingee, Demirtaş ile görüşmelerinin engellendiğini söyledi

Die Linke ( Alman Sol Parti ) Eş Başkanı Bernd Riexingee, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ı ziyaret etmek için yaptıkları başvurunun reddedildiğini söyledi.

Die Linke ( Alman Sol Parti ) Eş Başkanı Bernd Riexinger HDP Eş Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ı Avrupa milletvekilleri olarak ziyaret edemediklerini ve bunun kabul edilebilir olmadığını söyledi. Riexinger “2010‘dan bu yana Alman Parlamentosunda görevliyim. Bu sürede Türkiye’yi bol bol ziyaret ettim. Hapishane ziyaretleri de yaptım. Selma Irmak, Faysal Sarıyıldız ve Mustafa Balbay gibi pek çok isimle görüştüm. Bu kez Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ ve Selma Irmak ile görüşmek için başvuruda bulundum ki Selma Irmak benim ‘kardeş vekilim’ başvurumuz reddedildi. Bu bir ilk. Bunu daha önce yaşamamıştık ifadelerinde bulundu.


“HDP’nin eş genel başkanlarının cezaevinde olması kabul edilemez” diyen Riexinger “Bu tutuklamaların ardındaki hedef bellidir. Referandum öncesinde, muhalefeti topal bırakmaya çalışıyorlar. Bunun hukuk devletiyle, demokrasi ile ilgisi yoktur. Gördüğümüz, hukuk ilkelerinin ayaklar altına alınmasıdır” diye konuştu. Alman milletvekili “Türkiye’de olanlara göz yummayacağız. Almanya hükümetine de, bu konuda bir tutum geliştirmesi için baskı yapacağız” şeklinde konuştu. Alman Sol Parti Eş Başkanı Riexinger, Demirtaş’ın aylardır tecrit altında olmasının “işkence olarak tanımlanabileceğini” belirtti. “Terör vardır ama aynı zamanda devlet terörü de vardır” diyen Alman milletvekili “Erdoğan kendi halkının bazı kesimlerine karşı savaş yürütüyor. Ve orada kullanılan yöntemler terörle karşılaştırılabilir” dedi. Riexinger “Türkiye’nin modern bir sultanlık, bir diktatörlük yolunda olduğu gayet açık. Muhaliflerin cezaevlerine tıkılmasını, gazetecilerin tutuklanmasını başka türlü ifade etmek mümkün değil” diye konuştu.

Tags: , , , , , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑