Fransa

Published on Kasım 10th, 2018 | by Avrupa Forum 2

0

“Diktatörlerin barış etkinliğine davet edilmesi kabul edilemez”

Fransa’daki Türkiyeli örgütlenmeler ACTIT, CDK-F, DİDF, ODAK, BİR-KAR, FEDA, SYKP, ADHK, SKB, ADKH, TJK-F,  Avrupa  Partizan tarafından yapılan ortak açıklamada, Erdoğan’ın Paris’e davet edilmesi protesto edildi.

AF (Paris)

Kurumlar tarafından yapılan ortak açıklama şöyle:

Barış Etkinliğinde Bir Savaş Suçlusuna Yer Yok

Bizler, Türkiyeli ve Kürdistanlı dernekler olarak, 2014 yılında Türkiye Kürdistan illerinde savaş *başlatan; evlerin bodrumlarında çocuk, kadın yüzlerce sivili diri diri yakan; 15 Temmuz darbesini bahane ederek son iki yıldır tüm muhalif güçlere karşı siyasi soy kırım yapan ve halklar nezdinde DİKTATÖR ünvanını alan Recep Tayyip Erdoğan’ın barış etkinliğine davet edilmesini kınıyoruz.

Halklar arasında kin ve nefret politikası uygulayan; kendisine biat etmeyenleri hain ilan eden; dünyanın başına bela olan barbar DAİŞ’i savaş araçlarıyla besleyen, kollayan ve Kürt ili Afrin’i işgal eden bir savaş suçlusunu Fransa’da görmek istemiyoruz.*

*Kürt bölgelerinde seçimle alamadığı 93 Kürt belediyesine kayyum atayarak Kürt halkının siyasi iradesine darbe yapan; eğitimde tarikat okullarına yatrım yapan; Alevi inancını yok sayan; karanlık düşüncelerin temsilcisi; barışı dillendiren yediden yetmişe herkesi suçlu ilan eden bir savaş suçlusunun barış etkinliğine davet edilmesini Fransız halkına karşı bir haksızlık olarak görüyoruz. Diktatör Erdoğan’a yapılan davet, onun savaş, işgal, rehine politikalarını meşrulaştrmak ve ortak olmaktır.

Son iki yılın bilançosunu size sunmak istyoruz:

1- Şuanda Türkiye dünyanın en büyük zindanı durumunda, Türkiye meclisinin üçüncü büyük partsi olan HDP’nin eski iki eşbaşkanı, 11 milletvekili ve binlerce çalışanı iki yıldır esir.

Toplam 55 bin siyasi tutuklu var.

2- Barış için Akademisyenler metninin imzacısı 1128 akademisyen ya tutuklu ya da mesleklerinde ihraç edildi. Serbest çalışmalarına bile izin verilmeyerek adeta açlıkla terbiye

edilmek isteniyorlar.

Fransa’da ve daha birçok başka ülkede sığınma hakkına başvuran onlarca Türkiyeli akademisyen bulunuyor. 155 bin devlet memuru işten çıkarıldı.

3- Muhalif kimlikleri olan yüzlerce TV ve radyo kapatlıdı. Yüzlerce gazeteci tutuklu.

4- 643 bin kişi adli kontrola tabi tutulmuş durumda her hafta imza vermek zorunda.

 

Bu tablonun yaratıcısı Diktatör Erdoğan Fransa’dan defol.

 

İmzacılar:

ACTIT, CDK-F, DİDF, ODAK, BİR-KAR, FEDA, SYKP, ADHK, SKB, ADKH, TJK-F,  Avrupa  Partizan

Tags: , , , , , , , , , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑