fbpx

Yazarlar

Published on Nisan 22nd, 2019 | by Avrupa Forum 20

0

Dinciliğe ve milliyetçiliğe sığınanlar, farklılığın düşmanıdır – Erdal Boyoğlu

Alman Nazilerinin maçlarda ve sokaklarda taraftarlarına attırdığı sloganları bir hatırlayalım „Hiç bir fikir milliyetçilikten üstün olamaz. Hiç bir millet prensiplerinden taviz veremez ve hiçbir ırk Alman ırkından üstün olamaz”

Ikçı söylemlerin bir tek amacı var, insanları ayrıştırmak ve birbirine düşmanlaştırmaktır.  ya ‘‘Alman ırkı üstündür, ya da ‘‘Her şey Türke göre‘‘ olmalıdır sözünde ki fark nedir? 

Hatırlayalım/hatırlatalım…

Başbakan Helmut Kohl  Neo Nazi’ler tarafından yapılan eylemleri ” Fevri Olaylar” olarak değerlendirdi ve bunu politik bir  körlük olarak değil, tersine bir politik tutum alış tarzıyla kamuoyuna açıklamıştı.

Almanya’da iktidar ortaklığı yapan Alman milliyetçisi CSU’lu Franz Straus şöyle dedi. ” kanı kaynayan gençlerin aşırı sağcılık yolunda yapacağı bir iki küçük taşkınlık, demokratik bakış açısı sınırları içinde görülmeli”. Bu açıklama, milliyetçi ırkçı saldırıların aklanması değil midir? 

Evlerinde yakılan göçmen işçiler, işyerlerinde (Büfede) öldürülen emekçiler, sokakta saldırıya maruz kalan kadın ve çocuklar „ bir iki taşkınlık“mıdır? Bu açıklamayı yapan bir parti başkanıdır unutmayalım ki bu kişi iktidar ortağı partinin başkanıydı. CSU, sağcı milliyetçi bir partidir.(Bu parti’nin içindeTürk kökenli sağcı.milliyetçi eyalet milletvekilleri, belediye meclisi üyeleri var)

Türkiye’de en çok baskısı olan kitap Hitler’in Kavgam kitabıdır. Çok  satılan kitaplar arasında ve her baskısı ayrı ayrı kapakla basılıyor.  Doğan Özgüden’ın hazırladığı info Türk sayfasında kitap kapaklarını görebilirsiniz.

Türkiye’de 1960 ortalarından itibaren milliyetçi politikanın baş aktörü sağcı Demirel’dir. Toplumu ayrıştıran ve sola karşı düşmanlığını gizlemeyen azgın bir sol düşmanıydı, öyle ki „Bana milliyetçiler cinayet işliyor dedirtemezsiniz“ diyecek kadar sağcı katilleri koruyordu.

Oslo’da 22 temmuz 2011’de aşırı sağcı ve dinci Anders Breivik, ‘Sosyal Demokrat’ Norveç İsçi Parti’sinin düzenlediği gençlik kampına düzenlediği saldırı da 77 kişiyi öldürdü. Duruşmaya çıktığı ilk Mahkemede sağcıların simge yaptığı sağ yumruğunu kaldırarak, farklı kültürlerin bir arada yaşamasına karşı olduğunu haykıran faşist Breivik yaptığı vahşeti savundu. Breivik için akli dengesi yerinde değil diyenlere cevabı çok keskin oldu.” yaptığım eylemin arkasındayım, farklı kültürlere karşıyım, yabancıları istemiyorum” diye bağırarak sağ yumrugunu göstererek şov yaptı.

2.Temmuz 1993 Sivas katliam sanıklarıda mahkemede sağcı, milliyetçi dinci sloganlar haykırarak kinlerini ve nefretlerini kusmuşlardı. Kindarlıklarını Mahkeme heyetine bozuk para ve çakmak atarak çıkartıyorlardı. Madımak oteline saldıran dinci ve milliyetçiler ”yak ula yak, alkışla ula alkışla diyerek kinlerini kindarlıklarını  vahşetlerini 33 insanı yakarak dindirmişti. O zamanın  iktidarı, ”oh çok şükür dışarıdaki vatandaşa bir şey olmadı”diye açıklama yapan Başbakan Tansu Çiller’di.   

Dünyanın her yerinde milliyetçi-ırkçı kafa yapıları aynıdır, aynı kötülüğün cenderesi içindedir, aynı lağamda dolaşır, aynı pisliğin suyunu içerler.

Simdi Almanya’da yakılanlar, sokaklarda şiddete maruz kalanlar için sağcı F.Straus “kanı kanayan gençlerin taskınlığı”nı hatırlayalım. Emek düşmanı Demirel’de aşırı sağcı komando kamplarını yardım ettiğini unutmayalım. Komonda kamplarında eğitilen faşistlerin grev çadırlarına saldırdıklarını,  sendika başkanlarını öldürdüklerini,  üniversitelerde ileri aydın öğretim görevlilerini, ilerici emniyet müdürünü, savcısını katlettikleri bir sır değil. Emek düşmanı Demirel, Sağcıların yaptığı tüm vahşetlere toz kondurtmadı.

Milliyetçilerin kötülükleri her yerde aynı olduğu gibi siyasal ortakılığı da, siyasal söylemleride aynı kulvardadır. Hitler’in, Mussolini’n, Franko’nun sol düşmanlığı neyse, sağcıların sola karşı izlediği vahşet neyse, Mehter marşı’da  “Ne mutlu Türküm Diyene” sözü de  emeğe karşı duranların örnek aldığı sloganlardır.

Irkçı milliyetçi tahammülsüzlüğün  izlediği yol,  her yerde aynıdır. Birbirinden ayrı kalır bir yanı yoktur. Alman olduğumdan gurur duyuyorum, Alman ırkı en üstün ırktır” sözünü nasıl anlıyorsak “Muhtaç olduğun kudret damarlarındaki asil kanda mevcuttur, ”varlığım türk varlığına armağan olsun” sözü ile gaza gelen pirimatlar neyi anlayabilir?

MHP’nin başbuğu Türkeş 1948 yılında ABD’de Pentagon tarafindan eğitime nasıl tabi tutulduğunu anılarında daha geniş görmek mümkündür. Düşünsenize şöyle bir; bu kişi  milliyetçi bir partinin başkanlığını yaptı. 

15 Aralık 2009’da Ahmet Türk’e yumruk atan/ attıran, Telefonla Katıldığı Bir TV Programında çocuklar çldürülmesin diyen Ayşe Öğretmeni  mahpushane’ye atan/attıran ve CHP genel başkanı  Kemal Kılıçdaroğlu’na saldıranı  koruyup kollayanlar, Hrant Dink’i katleden/katlettirenler, Anadolu çomarlarını gaza getirenler de faili meçhul değil, biliniyor.  

Kötülüklerin kaynağı iki ayaklı pirimatlar. Gaza gelenler  dinciliğin ve milliyetçiliğin girdabında çıkamadığı sürece kötülüklerini sergilemeye devam eder. Kötülük ve ayrımcılık   bilinmesine rağmen  çoğunluk sesini çıkarmıyor.

Devlet Bahçeli, Kılıçdaroğlu’na yönelik “Akkuzulular inançları, siyasi davranışlarıyla sert adamlar. Eğer bunlara bu adam burada ne geziyor, bunu sokmayın köye’ demişlerse, televizyonda yaşlı bir adam yumruk atıyor. “O adama yumruk attıracak kadar ne yaptın sen Kemal Kılıçdaroğlu” dedi.

Hulisi Akar saldırganlar için şöyle diyor “Değerli arkadaşlarım şu ana kadar mesajlarını verdiniz, tepkilerinizi gösterdiniz, artık dağılın

 Her zaman olduğu gibi, dincilik ve  milliyetçilik gaz kültürüdür. O saldırgan da verdiği ifadede ‘‘gaza geldim‘‘ diyor. Anadolu çomarlığı işte böyle bir şey, gaza getirilir.

Tags:


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑