Yazarlar

Published on Ağustos 14th, 2018 | by Avrupa Forum 2

0

Diyanet’in bütçesi neden yetmiyor? – Gülfer Akkaya

Haber şöyle; “Ocak-Haziran döneminde bütçesinin yüzde 52’sini harcayan Diyanet’in harcama kalemleri arasında geçen yıla göre en yüksek artış, özel düzenlemelerle en düşük maaşın 3 bin liraya çıktığı personel için yapılan harcamalarda gözlendi.”

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın (DİB) bütçesi 12 bakanlıktan daha büyük. Basına yansıdığı kadarıyla bu bakanlıklar arasında İçişleri, Dışişleri gibi önemli bakanlıklar da var.


Belli ki iktidar için DİB bu bakanlıklardan daha önemli. Yatırımı buraya yapıyor.

Neden?

Dindar, kindar gençlik, maaşlı mümin, oy depoları böyle var edilip elde tutulabiliyor, yandaşlaştırılıyor.

DİB’in ‘Mali Durum ve Beklentiler Raporu’na göre geçen yılı da ek ödenek alarak 7.3 milyarlık harcamayla tamamlayan Diyanet’e bu yıl için yüzde 12’lik artışla 7.7 milyarlık bütçe ödeneği ayrılmış.

Ancak DİB bu yılın ilk altı ayının sonunda da 7.7 milyarlık bütçesinin yetmeyeceğini bildirmesi üzerine 550 milyonluk ek ödenek almış.

Nasılsa halkın paralarının nereye, kime, neden, nasıl aktarıldığını soran, sorgulayan, denetleyen bir yapı yok. Ver verdikçe. Ye yedikçe.

DİB başkanının yaptığı açıklama var sadece. Onun açıklamasına göre DİB’in bütçesinin yüzde 95’i personel harcamalarına gidiyormuş.

Gider, doğrudur. DİB’in en düşük maaş alan personeli 3 bin lira alıyormuş. Asgari ücret almıyor yani. Asgari ücret alırsa geçinemez çünkü. Günde 10-12 saat çalışan işçiye emekçiye asgari ücret, Diyanet personeline 3 bin lira.

İşçi emekçi asgari ücret üzerinden sigortalanırken (ki eğer şanslıysa sigortası var emekçinin) Diyanet personeli 3 bin liralık maaş üzerinden sigortalanıyordur.

Tekrar anımsayalım, 3 bin lira en düşük ücret, bunun bir de üstü var.

Ayrıca maaş dışında bunların eğitimleri, yurtiçi-yurtdışı gezmeleri ve daha başka harcamaları da var.

Artık iyiden iyiye görüyoruz ki AKP iktidarında halktan toplanan vergiler başlıca iki kanala bağışlanmış.

İlki, sermaye sınıfının vergi borçlarını halkın bütçesi ile sıfırlamışlar. Yetmezmiş gibi yine sermayeye karşılıksız olarak halkın parasını bağışlamışlar.

İkincisi, yandaş diye adlandırılan AKP çevresindeki orta ve alt sınıf devlet olanakları adı altında ya çalıştırılmış ya da destek çıkılmış.

Sabancı, Koç, Ülker gibi tekelci burjuvazi ile 3 bin lira alan en düşük Diyanet personeli arasında halkın bütçesini boşaltanlar diyebileceğimiz bir kesim mevcut.

Milliyetçilik ve ümmetçilik baz alınarak aynı gemideyiz diyenlerle aynı gemide olduğuna inananlar ne çabuk sınıflar arası çelişkiyi unuttu?

OHAL’in neden kalması gerektiğini savunurken TÜSİAD’a “OHAL varken işçilerin grev yapması yasak” diyenlerle, bu yasakların verdiği huzurla göbek atıp, “Enerji bakanıyken dediklerini yaptı, bakanımıza güveniyorum” diyen Güler Sabancı ile kredi kartı borcuna batmış ücretli çalışan aynı gemi de mi yani?

AKP’ye oy vermediği, yandaş olmadığı, Müslüman olmadığı, erkek olmadığı için işinden edilenlerle, yandaş olduğu için palazlanıp sermayedar edilenlerle, personelleştirilerek maaşa bağlananlar aynı gemi de mi yani?

Değil.

Olmadığını önümüzdeki günlerde daha açık göreceğiz.

Bugünü yaşayınca neden seçimlerin 16 ay önceye çekildiğini daha iyi anlıyoruz.

AKP, iktidarda kalabilmek için halkın bütçesini, devletin olanaklarını, ülkenin alt ve üst zenginliklerini hem sermayeye (ulusal ve uluslarası sermayeye) hem de elleriyle var ettiği yandaşlara pay etti, ediyor. Ulusal ve uluslararası sermaye bu nedenle AKP’nin gitmesini istemez, istemiyor da.

DİB’deki durum bu koca fotoğrafın bir parçası. Ama önemli bir parça. Çünkü DİB direkt olarak iktidarın politikalarının önce kendi çevrelerinde, sonra toplumun tamamında hayata sokulmasında aracı.

AKP’den önce DİB daha küçük bir alanda dinsel açıdan çeşitli görevlere sahipti. Şimdi misyonu değişti. Siyasal İslam’ın ihtiyaçları doğrultusunda bir dini ve toplumsal alanı örmekle görevli.

Bu nedenle DİB’e ne kadar bütçe verirsen ver az gelecek, doymak bilmeyecek. Hep ek bütçeler isteyecek.

(alevinet)

Tags:


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑