Türkiye

Published on Haziran 25th, 2019 | by Avrupa Forum 7

0

Diyarbakır trafiğinde Türkçe ve Kürtçe

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, kayyum döneminde kent içi yollarda kaldırılan Kürtçe trafik uyarı yazılarını yeniden yazılmaya başlandı.

Trafikte yaya önceliğini ve güvenliğini sağlamak amacıyla caddelerdeki uyarı tabelaları Türkçe ve Kürtçe olarak düzenleniyor.  Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, kayyum döneminde ortadan kaldırılan iki dilli hizmetleri etkin kılmak için çalışmalara başladı.


DBB Ulaşım Daire Başkanlığı, Türkiye’de 2019 yılının “Yaya öncelikli trafik yılı” ilan edilmesinin ardından kent merkezindeki caddelerde Kürtçe “Pêşî Peya”, Türkçe “Önce Yaya” olmak üzere 2 dilli yazılmaya başlandı. Yaya güvenliğini sağlamak amacıyla trafiğin yoğun olduğu caddelerdeki yazılar görsellerle destekleniyor.  

Araç sürücülerinin yayalara öncelik vermesi için yapılan çalışma Bağlar ilçesi Bağcılar Mahallesi’ne bağlı Kamışlo Bulvarı üzerinde başlatıldı. Yaya geçitlerin olduğu yolun gidiş ve geliş yönleri görsellerle de destekleniyor. Araç sürücülerinin göreceği şekilde yola çizilen uyarıcı yazılar, trafiğin aksamaması için gece geç saatlerde yapılıyor.    Belediye, yaya güvenliği amacıyla görsellerle desteklenen çalışmayı kentin ihtiyaç duyulan caddelerinde sürdürecek. Kaynak: mezopotamyaajansi.com


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑