fbpx

Türkiye

Published on Aralık 23rd, 2019 | by Avrupa Forum 1

0

Diyarbakır’da Demokrasi Platformu’nun mitinginde, pankartlardan ‘savaş’ sözcüğü bıçakla kesilerek alındı

Diyarbakır’da Amed Emek ve Demokrasi Platformu’nun mitingine kayyum pankartları alınmazken, pankartlardan savaş sözcüğü bıçakla kesildi.

Amed Emek ve Demokrasi Platformu’nun düzenlediği miting başladı. Miting alanına “savaş” karşıtı pankartları almayan polis, “savaş” kelimesini pankartlardan bıçakla kesti.  Amed Emek ve Demokrasi Platformu, “Toplumsal barış ve insanca yaşam için demokrasiyi inşa edelim” şiarıyla Diyarbakır İstasyon Meydanı’nda düzenlediği bölge mitingi başladı. Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) ve Türk Tabipler Birliği (TTB) bileşenlerinin ortaklaşa düzenlediği miting alanı, emekçilerin taleplerinin yer aldığı Kürtçe ve Türkçe pankartlarla donatıldı.  


‘Savaş’ karşıtı pankartlar ve kayyum pankartları alana alınmadı 

“Kayyum atayarak, ihraç ederek, açığa alarak bizi susturamazsınız”, “Savaşı karşı barış” ve “Halkın bütçesini savaşa peşkeş çektirmeyeceğiz” pankartları ise içeriye alınmadı. “Savaşa, faize, israfa değil, emekçiye bütçe” pankartındaki “savaş” kelimesi bıçakla kesilerek miting alanına alınmasına izin verildi. 

Miting alanına ise, “Haramilerin saltanatına son vereceğiz / Em ê dawî li serweriya rêbiran bînin”, “Dilimiz onurumuzdur / Zimanê me rûmeta me ye”, “KHK’lılar onurumuzu ve irademizi gasp edemez / Qerarname nikarin rûmet û vîna me xesp bikin”, “Bizler halkın bütçesinin yandaşa değil, yoksullara ve halkın refahına sunulmasını istiyoruz” pankartları asıldı. 


İki koldan alana girildi 

Farklı iş kollarında örgütlü emekçiler, “Bijî berxwedana Rojava, bijî berxwedana kedkaran” sloganıyla alana farklı iki koldan girdi. Siyasi partilerin de destek verdiği mitinge, 14 bölge ilinden de katılım sağlandı. “Direne direne kazanacağız” sloganın yükseldiği mitingde tertip komitesini sık sık “Belirlenen sloganların dışına çıkmayın” uyarısında bulunan polisler, ses cihazının başına oturdu.  Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanları Saliha Aydeniz ve Keskin Bayındır’ın katıldığı miting, saygı duruşuyla başladı.

Gazete Fersude


Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑