fbpx

Kürdistan

Published on Kasım 29th, 2017 | by Avrupa Forum 3

0

Diyarbakır’da sokağa çıkmak Cizre’de ise semboller yasak

Diyarbakır Valiliği, Silvan, Hazro, Kocaköy, Kulp ve Lice ilçelerine bağlı 42 köyde sokağa çıkma yasağı ilan etti. Düzenlenecek askeri operasyon nedeniyle 05.00’ten itibaren geçerli olan yasağın, ikinci bir emre kadar devam edeceği duyuruldu.

Açıklamada, yasaklı köyler şöyle sıralandı: Lice ilçesine bağlı Ortaç, Yalaza, Çavundur, Dolunay, Bağlan, Kabakaya, Kutlu, Oyuklu, Türeli, Tepe, Budak, Dallıca, Sığınak, Kıyıköy, Çıralı, Kıpçak, Zümrüt ve Damar köyleri, Kulp ilçesine bağlı Kamışlı, Çukurca, Akbulak, Demirli, Bayırköy, Düzce, Temren, Güleç, Taşköprü ve Barın köyleri, Hazro ilçesine bağlı Gözebaşı, Sarıerik, Çitlibahçe, Meşebağları, Kırmataş, Terdöken ve Kavaklıboğaz köyleri, Silvan ilçesine bağlı Dolaplıdere, Dağcılar, Mutluca ve Çaldere köyleri, Kocaköy ilçesine bağlı Boyunlu, Arkbaşı ve Tepecik köyleri.

Cizre’de ise düğünlerde sarı, kırmızı, yeşil renkler yasak

Adı sürekli operasyon ve yasaklarla gündeme gelen Cizre’de şimdi de absürt komedi filmlerine konu olabilecek sahneler yaşanıyor.

Cizre polisi  sarı, kırmız ve yeşil renklerin açılmaması şartı ile düğünlere izin veriyor. İzin almaya giden Cizreliler, zırhlı araçlarla takip ediliyor.

Müzikli düğün yapmak isteyen ailelerin durumu ise biraz daha zor. Müzikli düğün yapmak isteyenler, ilk olarak Cizre Emniyet Müdürlüğü’ne başvurarak izin alıyor. Bazı konularda aileleri uyaran emniyet yetkilileri düğünlerdeki halay başları, halaya katılanların zafer işareti yapmamaları ve araç konvoylarında sarı, kırmızı ve yeşil mendilleri sallamamaları koşuluyla düğünlere izin veriyor.

Düğünde havai fişek patlatılması ya da emniyetin deyişiyle ‘örgütsel şarkılar’ söylenmesi düğüne katılanların gelin ve damat dahil toplu olarak gözaltına alınması anlamına geliyor.

Zırhlı araçlar düğünde kontrol yapıyor

Düğün sahiplerinin başına gelenler bunlarla sınırlı değil. Uyarıları yerine getireceklerini beyan eden aileler, polisin zırhlı araçlarla düğün kontrolüne tabi tutuluyor.

Cizre Emniyeti tarafından düğünlere gönderilen zırhlı araçlar düğün halayı bitince düğünden ayrıyor.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑