Almanya

Published on Şubat 3rd, 2019 | by Avrupa Forum 2

0

Dizel araçlara yasak protesto edildi

Almanya’nın birçok eyaleti ve şehrinde başlatılan dizel araçların yasaklanması kararı tartışması devam ediyor.   Dün Stuttgart’ta yine büyük protesto vardı. Eyleme sarı yelekliler damga vurdu.

Ali Çarman (Stuttgart)


018 son aylarında yoğunlaşan tartışmalarla birlikte Stuttgart idari mahkemesi 1 Ocak 2018  itibarile kademeli olarak dizel yasağı uygulanması kararı aldı. Böylece, hava kirliliğinin en üst sınırlarda olduğu kentler arasında olan Stuttgart’ta Euro 5 normuna kadar olan dizel araçlar giremeyecek.

Yasaklama kararı çevreci hareketin başarısı olarak gösterilsede tartışmalar boyutlanarak devam ediyor. Hava kirlenmesinin asıl sorumluları (otomobil endüstrisi tekelleri) görmezden gelinip eski dizel araç sahiplerine yüklenilmekte.

Bu durum bir grup öfkeli vatandaş tarafında protesto edilmeye başlandı. Baden-Württemberg Ulaştırma bakanlığı önünde bir araya gelişlerin dördüncüsü gerçekleşti.

Eylemi organize edenler sosyal medya üzerinde yapılan çağrılarla yüzlerce, binlerce araç sahibinin harekete geçmesini sağladılar. Stuttgart’ta bulunan Mercedes, Porsche, Bosch merkezlerinin insan sağlığına ne kadar önem verdiği tartışılmakta.

Birşeyler yapmalıyız

Stuttgart 21 mega projesine karşı başlayan direnişle ‘öfkeli vatandaşlar’ kavramı gündeme oturmuştu. Aynı şekilde öfkeli vatandaşlar bu kez dizel yasağına karşı harekete geçtiler.

Kendiliğinden başlayan ve giderek katılımın hızla artmasıyla birlikte belediye eylemciler için yer ayarlamak durumunda kaldı.

Bir anda gündeme oturan protesto eylemlerinin organizatörleri arasında yer alan 26 yaşındaki Loannis Sakkaros her eylem çağrısında bu bir partisizler hareketedir vurgusunu yapmakta.

Parti bayrak ve pankartlarını evde bırak gel diye yapılan çağrı ile Cumartesi saat 15 de iki bine yakın kişi Ulaştırma bakanlığı önünde toplandı. Bir adet dizel motorlu küçük motorsiklet ile traktör srekli çalışır halde sembolik olarak alanda tutuldu.

Sıkıcı ve öfkeli şehir Stuttgart

Zorluklara ve haksızlıklara karşı tepki gösterme konusunda hayli hareketli olan Stuttgart’lıların protetso etme nedenleri oldukça fazla. Trafikteki kaos, yüksek konut kiraları, toplu taşımacılığın fayiş olması ve Stuttgart 21 projesi..

Benim iki dizel arabam var ve memnunum, kim karşılayacak zararımı! Ben bir işçiyim, dizel arabamın deposuyla bir ay işe gidip gelmekteyim. Benzinli öylemi? Biz işçiler bu yükün altında kalkamayız onun için proteso eylemine düzenli geleceğim. Dizel motorlarının yasaklanmasında etkilenenler olarak ya sokağa çıkarak haksızlığı protesto edeceğiz veya evimizde kendi kendimize söylenip duracağız! Bizlerde artık fransızca konuşacağız çünkü politikacılar bundan anlıyor demekte konuştuğumuz protestocular.

Stuttgart’ta uzun bir dönemdir her Pazartesi düzenlenmekte olan eylmelere öyle görünüyorki bu kez sarı gömlekleri giyip gelen dizel motoru kararını protetsto edelenler katılacak.

Sahneden yasak kararı geri alınana, vatandaşlar zararı karşılana kadar eylemlerimiz devam edecek. Gelecek Cumartesi görüşmek üzere çağrısı alkışlarla desdeklendi.

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑